Samsun'da kapıcılara çirkin davranış: Virüslüsün yaklaşma!

Samsun'da kapıcılara çirkin davranış: Virüslüsün yaklaşma!

diyekonustu.com - Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga Birgücü'ne konuşan Samsun Apartman ve Site Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sezer Ergin, korona virüsü pandemisiyle mücadelede kapıcıların ciddi problemler yaşadıklarını söyledi. Kapıcıların görevi olmadığı halde kendilerinden fatura yatırma isteminde bulunulduğunu, riskli ortamda çalışmalarına devam etmelerine rağmen hakaretlere uyardığını ifade etti. Kapıcı dairelerinin yaşanmaz durumda olduğun ve kendilerinin pandemiden korunmaları için hiçbir çalışma yapılmadığını da ifade eden Başkan Ergin, kapıcıların pozitif vaka gibi yaklaşılarak ötekileştirildiğini söyledi.

KAPICILAR RİSK ALTINDAKİ İKİNCİ GRUP
Başkan Sezer Ergin, “Korona virüsü pandemisi ilk başladığı günden buyana kentimizdeki kapıcılarımız hiçbir zaman mesai gözetmedi ve hizmet vermeye devam etti. Kapıcı arkadaşlarımız, insanla birebir temas kurmaktadır. Sağlık çalışanlarından sonra en fazla risk altında olan meslek grubunda kapıcılar yer almaktadır. Ancak buna rağmen kapıcılarımız için kentimizde herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Biz dernek olarak kapıcılarımıza yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz ancak bu yeterli olmuyor. Bu konuda topyekün bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca devletimizin ilgili organlarından da kapıcılarımıza yönelik bir çalışma başlatılmasını talep ediyoruz” diye konuştu. 

KAPICILARA FATURA FIRÇASI ATILIYOR
Kapıcıların ciddi problemleri olduğunu ifade eden Başkan Sezer Ergin, “Kapıcı arkadaşlarımızın yaşadıkları daireler yaşanamaz durumda. Zor şartlar aldında hizmet veren, bu arkadaşlarımızın en öncelikli problemleri ise kendilerine görevleri olmadığı halde yüklenen işgücüdür. Elektrik, su, doğalgaz ve internet gibi hizmetlerin faturaları kapıcılara yatırtılmak isteniyor. Bu faturaları yatırmanın kendilerinin görevini olmadığını belirttiklerinde ise çeşitli onur kırıcı hakaretlerle karşılaşıyorlar. Ev sahipleri ve kiracılar bu konuda duyarsız davranmaktadırlar ve kapıcı kardeşlerimizi çok zor duruma düşürmektedirler. Bu konuda kendilerinden öncellikle saygı ve sonrasında ise hassasiyet bekliyoruz” şeklinde konuştu.

KAPICILARA ‘SEN VİRÜSLÜSÜN’ HAKARETİ
Diğer yandan kapıcıların virüsle bireysel mücadele ettiklerini kaydeden Başkan Sezer Ergin, “Kapıcı kardeşlerimiz, insanlarla birebir temastalar. Korunmalarını ve mücadelelerini bireysel olarak sağlıyorlar. Verdikleri hizmetin kesinlikle ve kesinlikle bilincindeler. Maske kullanımı, sosyal mesafe ve diğer pandemiyle mücadele kuralları noktasında son derece hassaslar. Ancak bu kardeşlerimiz, çoğu ev sahibi ve kiracı tarafından yine üzücü tavırlara maruz bırakılmaktadır. Evinin kapısına kadar ekmek getiren kapıcı kardeşlerimiz, bazı insanlar tarafından sanki korona virüslü vakaymışcasına bir tavırla karşılaşıyorlar. Bir çok site sakini, kapıcı kardeşlerimize virüslü olduğunu söylemekte. Bu hiç hoş değildir. Onların da çocukları, eşleri yani aileleri var. Onlar da birer bireydir ve çok önemli bir hizmeti üstlenmektedir. Kapıcı kardeşlerimize, ikinci sınıf insan muamelesi yapanları kınıyoruz ve bu konuda onlardan saygı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow