Samsun'da kadınlar sordu: Bir caninin nasıl iyi hali olabilir?

Samsun'da kadınlar sordu: Bir caninin nasıl iyi hali olabilir?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri Üyeleri, Samsun Öğretmenevi önünde toplanarak, 2 yıl önce eşini Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde 25 yerinden bıçaklayarak öldüren cani kocanın, tahrik inidirimi almasına isyan etti. 

'BİR CANİNİN NASIL İYİ HALİ OLABİLİR?’

Grup adına konuşan Duygu Kaşar, İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasını isteyerek, "Karşı çıktıkları İstanbul sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin anahtar metnidir. Kadınların uğradıkları bütün şiddet biçimlerine son vermek üzere imzalanmış ulusal bir sözleşmedir. Bu sözleşme kadınları korur. Son on yılda 2 bin 983 kadın öldürüldü. Kadınlar en yakınları tarafından en çok evlerinde öldürüldüler. Eğer İstanbul sözleşmesi uygulansaydı, yüzlerce kadın yaşayabilirdi. Son olarak Merve Özcan kocası tarafından hastane bahçesinde canice katledildi. Katil kocaya verilen müebbet hapis cezası, daha sonra kaldırılarak iyi hal indirimi verildi ve cezası 24 yıla çekildi. Bu adalet değildir. Bir kadını 25 yerinden bıçaklayan bir caninin nasıl bir iyi hali olabilir. Bu karara tepki gösteriyoruz" diye konuştu.

OLAY

2 Aralık Pazar günü, Kadıköy Mahallesi'ndeki Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nin otoparkında meydana geldi. Tekirdağ'da oturan Enis Adem Ş. (31) ile boşanma aşamasında olduğu için Samsun'a yerleştiği öne sürülen eşi Merve Ş. (25) arasında, otoparkta tartışma çıktı. Tartışma büyüyüp, kavgaya dönüşürken Enis Adem Ş., üzerinde taşıdığı bıçağı 1 çocuk annesi eşine art arda sapladı. Vücudunun 25 yerinden bıçaklanan Merve Ş., kanlar içinde yerde kaldı. Merve Ş., sağlık görevlileri tarafından otoparktan acil servise götürülürken, yaşamını yitirdi. Olay yerinden sırt çantasıyla kaçarken polis ekiplerince yakalanan Enis Adem Ş., çıkarıldığı mahkemece müebbet hapis cezası verilerek tutuklandı. Akabinde tekrar mahkemeye çıkan cani kocanın cezası, Bölge Adliye Mahkemesi’nce 'tahrik ve iyi hal' indirimi uygulanarak 24 yıla indirildi.

Kaynak: Samsun Haber Ajansı

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow