Samsun'da işyerlerine yüzde 30 zam: Esnaf şokta

Samsun'da işyerlerine yüzde 30 zam: Esnaf şokta

TOLGA BİRGÜCÜ - Samsun’da işyeri kiralarında yüzde 30’un üzerinde artış yaşanıyor. Pandeminin yaralarını sarmaya çalışan esnafın, kara tablosu daha da derinleşiyor. Normalleşme süreciyle toparlanmaya çalışan esnafın borçlarının kara tablosu, bu tebliğlerle daha da işin içinden çıkılmaz hale geliyor. Esnafın yaşadığı sıkıntıları bir-iki aylık bir sürede aşmasının mümkün olmadığını kaydeden Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, mülk sahiplerine tepki gösterdi. Diğer yandan Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral ise son süreçte Samsun’da ev ve işyeri bulmanın mümkün olmadığını söyledi.

GÜLER: MÜLK SAHİPLERİNİ UYARIYORUM
SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Pandemi nedeniyle 1,5 yıl boyunca iş yapamayan esnafımız, normalleşme süreciyle toparlanmaya çalışırken şehrimizde böyle bir şeyin yaşanması son derece çirkindir. Esnaf destek beklerken, mülk sahiplerinin böylesi bir yola giderek fırsatçılık yapması kabul edilemez. Esnafımız, güllük gülistanlık durumda değil. Bir buçuk yıllık sorunun öyle bir veya iki ayda çözülecek hali yok. Madem esnafımıza sahip çıkmıyorsunuz, onlara en azından köstek olmayın. Buradan tüm mülk sahiplerini, ellerini vicdanlarına koymaları yönünde uyarıyorum” diye konuştu. 


Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler

ORAL: SAMSUN’DA EV VE İŞYERİ YOK
SATEM Başkanı Mevlüt Oral ise “Son süreçte Samsun’da ev ve işyeri ‘yok’ desek yeridir. Bugün beni 10 kişi aradı ancak cevap veremedim. Şu anki durum karşısında yapabileceğimiz bir şey yok. Çimento ve demir fiyatları aldı başını gidiyor. İnşaat sektöründe ciddi bir pahalılık söz konusu. Müteahhit daire yapamadığı için, mülk fiyatları da haliyle artıyor. Faizler yüzde 1’in altına düşmedi, yatırımcı zorlanıyor. Söz konusu durumun normale dönmesinin tek çözümü, faizlerin düşürülmesidir” şeklinde konuştu.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow