Samsun'da hastanelerde koronavirüs çilesi

Samsun'da hastanelerde koronavirüs çilesi

 

Covid-19 virüsünün enfektesinde son dönemde artış yaşanan Samsun’da, hastanelerde yoğunluk yaşanıyor. Gerek devlet gerekse özel hastanelerde, hastalar tedavi için kuyruk oluşturuyor. Gergin bekleyişin sürdüğü kuyruklarda, hastalar ve teşhis için bekleyen diğer vatandaşlar ve de hastane görevlileri arasında tartışmalar yaşanıyor.

 

ENFEKTE 25 MİLYONUN ÜZERİNDE

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü (Covid-19), dünya genelinde 25 milyonun üzerinde insana enfekte oldu. Dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgını Antraktika kıtası hariç dünyadaki tüm kıtalarda insanlara yayılmaya devam ediyor. Worldometers adlı istatistik sitesi tarafından paylaşılan verilere göre, korona virüsünden ölenlerin sayısı 848 binin üzerine yükseldi, virüsten kurtulanların sayısı ise 17 bin 500’ü geçti.

 

SAĞLIK EKİPLERİ YOĞUN ÇALIŞIYOR

Son dönemde dünyada olduğu gibi Türkiye ve Samsun’da da etkisini yeniden artırmaya devam eden korona virüsü nedeniyle, kentteki gerek devlet gerekse özel hastanelerde yoğunluk yaşanıyor. Yoğun bakım ünitelerinin ve hastane yatak sayılarının yetersiz kaldığı Samsun’da, sağlık ekipleri büyük gayret gösteriyor.

 

HASTANELERDE KUYRUK ÇİLESİ

Çok sayıda pandemi şikayeti alınan hastanelerde zaman zaman uzun tedavi başvurusu kuyrukları oluşuyor. Samsun’da özellikle Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden vatandaşların oluşturduğu yoğunluk gözlerden kaçmıyor. Vatandaşlar, hastane içerisinde ve dışarısında saatlerce sıra beklemek durumunda kalıyor. 

 

KUYRUKLARDA VİRÜS TEHLİKESİ

Hastanelerde oluşan pandemi kuyruklarında iddiaların da ardı arkası kesilmiyor. Eğitin ve Araştırma Hastanesi’nde, Covid-19 virüsünü taşıyan hastaların, diğer sağlıklı olan ancak test yaptırmak için buraya gelen diğer vatandaşlarla aynı sırayı bekledikleri iddia ediliyor. Aynı ortam ve polikliniklerde oluşan kuyruklarda zaman zaman gergin anlar ve sözlü tartışmalar yaşanıyor. 

 

 

 

KURAL İHALLERİ KORKUTUYOR

 

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanı sıra kentteki diğer hastanelerde de aynı manzara zaman zaman söz konusu oluyor. Vakaların artışı ile dikkati çeken Samsun’daki hastanelerde yaşanan yoğunluk görenleri korkutuyor. Sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı hastanelerdede, zaman zaman maskesiz sıra beklendiği de gözlemleniyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow