Samsun'da ecza depolarında ilaç kalmadı: Eczacıya ilaç kısıtlaması

Samsun'da ecza depolarında ilaç kalmadı: Eczacıya ilaç kısıtlaması

TOLGA BİRGÜCÜ - Döviz kuru her sektörde olduğu gibi ilaç sektöründe de olumsuz etkilerini sürdürüyor. Üretimde hammadde problemi yaşayan Türkiye'de, ilaç sektöründe zam hazırlığı var. Sektör yetkililer, ilaçta yüzde 120 zam hazırlığı olduğunu ifade ediyor. Öte yandan yine kura bağlı olarak kısmi tedarik problemi de yaşanıyor. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Samsun 6. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, ilaç sektöründeki son durumu Gazete Gerçek'e değerlendirdi. 

 

14-15 ŞUBAT'DA FİYATLAR GÜNCELLENECEK

 Başkan Onur Ferhat Karacan, "İlaç fiyat kararnamesi 2009 yılından beri global bütçe uygulamasına göre hareket eder. Dolayısıyla her yılın yılbaşından sonraki ilk 45 günü içerisinde, bir önceki yılın Euro kuru ile ondan önceki Euro kuru arasındaki ortalamaları arasındaki fiyat farkına göre Şubat ayının 14-15'i gibi 2022'nin ilaç fiyatına ne kadar zam koyacağını yani güncelleme olacağını orada belirtecek. Bunu hep birlikte göreceğiz. Burada bakılması gereken şey, Euro kuru ortalamalarının değişkenliği. Benzin fiyatı arttı. Mazot fiyatı arttı. Giderler attı. Döviz kurundan dolayı, üretimde harcanan hammadde bedeli arttı. Beraberlerinde ise önümüzdeki yıl işçi giderleri artacak. Ancak ilacın fiyatı hep sabitti. Geçtiğimiz yıl ilaçta belirlenen Euro kuru 4.1'di ancak 18'i aştı. Yaklaşık olarak 4 katına yükseldi. Arada bayağı bir fark var. Yani bu üretici bu ilacı halen üretebilecek mi? Esas soru budur. Ocak ayında gerçekleşecek global bütçe toplantılarında ekonomik koordinasyon kurulunun değerlendireceği en büyük konu budur" diye konuştu.

 

 

'İLAÇ TEDARİK SIKINTISI YAŞIYORUZ'

 Kentte ilaç tedariki noktasında sorun yaşayıp yaşanmadığına yönelik soruya yanıt veren Başkan Karacan, şöyle konuştu: "Bazı ilaç gruplarında sıkıntı çekiyoruz tabii ki. Sıkıntı yok dersek kesinlikle yanlış olur. Bir ilaçtan eczacı ecza depolarından temin ederken, normalde 2 sene önce atıyorum 'a' ilacından 100 tane gönder diyebiliyorduk, şimdi ise 'kusura bakmayın problem var. 10 tane ancak gönderebiliyoruz' diyebiliyorlar, diyorlar. Bunların sayısı da 1000'e yakın ilaçta yaşanıyor. Her sene ilaç fiyat güncellemesine doğru biz bunu yaşıyoruz. Hem yıl sonu herkes hesabını kapatıyor, bazı firmalar tatile giriyor, personellerinin izinleri kullandırılıyor, ilaç firmaları paydos ederek makinaları bakımdan geçiriyor. Kısacası bu gibi süreçlere denk geliyordu ve yaşıyorduk. Bu tolere edilebilirdi ancak şimdi ise son 15 senedir en çok ilaç tedarik sıkıntısı yaşadığımız bir dönem geçiriyoruz. Çok büyük sıkıntı var mı? Şimdilik çok büyük sıkıntı yok ama ya da son 1-2 yıldır Euro'da inanılmaz hızlı artışlar olduğu için biz şunu öneriyoruz; acaba hani çok fazla üreticiyi de zora sokmamak adına yüzde 20-21 yapacaklarına, 3 ayda bir yüzde 10 yapsalar da hem piyasayı yormasalar mı diye düşünüyoruz. Ama bu takdir idari erkin tabii ki."

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow