Samsun'da dolmuşçu isyan etti: Kontak kapattılar yolcu kuyruk uluşturdu

Samsun'da dolmuşçu isyan etti: Kontak kapattılar yolcu kuyruk uluşturdu

Tolga BİRGÜCÜ - Pandemiyle mücadele kuralları çerçevesinde yolcu kapasitelerine sınır getirilen şoförler dün isyan etti. İlkadım ilçesinde hizmet veren 4. Hat Dolmuş Durağı’na bağlı bazı dolmuş şoförlerine dün iddiaya göre fazla yolcu taşıdıkları gerekçesi ile ceza yazıldı.

Tam kapanma öncesi kendilerine sürekli olarak ceza yazıldığını belirten dolmuş şoförleri, kontak kapatma eylemi yaparak çalışmadı. Yolcular ise durak önünde uzun kuyruklar oluşturdu. 


Murat Baş

BAŞ: ÇALIŞMAYALIM O ZAMAN
Kendisine cezai işlem uygulanan Murat Baş adlı dolmuş şoförü, “Zaten bugün sokağa çıkma yasağına başlamamıza kalan son gün. Üyelerimize şoförlere sürekli ceza yazıyorlar. Pandemi dediler ve biz yolcu sayımızı düşürdük. Ancak bu defa geldiler 1’er kişi taşıyacaksınız dediler. Ceza yazdılar. Arabayı bağlayacaklarını söylediler, bağlattırmadım. Savcılığa şikayet edeceğim dedim. Ceza makbuzunu verdiler bana. Şu anda vatandaşımız zaten mağdur, biz de mağduruz. Evimize ekmek götüremiyoruz. Çoluk çocuğumuz aç kaldı. Bizim arabalarımız zaten 7 kişilik, herkes maskesini takıyor. Kontak kapattık. Şu anda yolcu taşımıyoruz. Devlet taşısın gelsin. Otobüsler taşısın. Bir sürü insan kuyrukta bekliyor. Benim arka koltuğum 3 kişi bir bir taşıyacağımızı söylüyorlar. Çalışmayalım o zaman. Yazık bu esnafa da yazık. Mağduruz. Vatandaş da mağdur bizler de mağduruz. Biz eylem meylem yapmıyoruz. Burada yaklaşık 1 haftadır 16 aracımıza ceza yazıldı. Artık bunaldık” diye konuştu.


Murat Kiraz

KİRAZ: AYLARCA ÇALIŞMASI GEREKECEK
Murat Kiraz adlı şoför, “Geçen gelen genelgede 4+1 dendi ve biz bu kurallara uyarak 4 kişi taşıdık. Ancak bugün bir trafik polisi arkadaşımıza 3 kişi taşıması gerektiğini söyleyerek cezai işlem uygulamış. Uygulanan para cezası çok ağır. Bu cezanın altından kalması mümkün değil. Zaten bu cezayı ödemek istese aylarca çalışması gerekecek. Bu yolcu kapasitesiyle çalışsa o cezası 6 ayda ödeyemez. Zaten arabanın buradaki bir turu 15 kilometre, o yolu yapacak araç zaten benzin yakıyor. Buradan kazanılan parayı aracı süren şoför mü alacak, mal sahibi mi alacak ve aracın mazotuna mı verilecek. Böyle olduğu için biz de arkadaşlarımızla bu arkadaşımız destek olmak için 20-25 kişi biraraya gelerek kontak kapattık. Bir çok arkadaşımız buna uymadı ama herkes mağdur. Yolcular da mağdur ama bizim elimizde olan bir şey değil. Kendilerine de durumu ifade ediyoruz ama 3 kişiyi de taşıdığımızda bizim burada iş yapma ve para kazanma şansımız yok” şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow