Samsun'da da BioNTech aşısı kalmadı! Vatandaş hastanelerden dönüyor

Samsun'da da BioNTech aşısı kalmadı! Vatandaş hastanelerden dönüyor

TOLGA BİRGÜCÜ - Samsun’daki hastanelerde korona virüsle mücadelede en etkin rol oynayan BioNTech aşısıyla ilgili tedarik sorunu yaşanıyor. Ülke genelinde olduğu gibi kentte de hastaneler BioNTech aşısına randevu vermiyor. Son süreçte aşı karşıtlığının da artmasıyla, aşılama hızının oldukça düştüğünü söyleyen Samsun Tabip Odası Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Funda Neslihan Furtun, durumun pek iç açıcı olmadığını söyledi. Aşılama kampanyalarına dikkati çeken Başkan Furtun, aşı tedarik sorununun acilen çözülmesi gerektiğini belirtti.

PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR
Başkan Furtun, “Aşı tedariği noktasında büyük bir sorun var. Sinovac’ta herhangi bir sıkıntı yok ancak BioNTech’te problem var. Zaten Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, bunu kendisi de geçtiğimiz günlerde ifade etti. Aşı tedariği noktasında bize de bir çok hastaneden bilgi geliyor. Randevular perşembe gününe kadar kapatıldı. Mevut alınan randevuların karşılanması noktasında bir erteleme söz konusu” diye konuştu.

‘ÖNEMLİ BİR SİLAHTI’
Başkan Furtun, “Sinovac’ın etkisi düşük ancak BioNTech, korona virüsle mücadele noktasında önemli bir silahtı. Ülkemizde maalesef aşılama hızı düştü. Süreç böyleyken aşı tedariği noktasında böyle bir sıkıntı yaşanması, aşılama hızını yine olumsuz etkileyecektir. Bakan bey problemin perşembe günü çözüleceğini söylüyor. Umarım öyle olur” şeklinde konuştu.

‘TOPLUMDA GEVŞEME SÖZ KONUSU’
Öte yandan toplumda salgının sona erdiği kanısı oluştuğunu ve bunun rehavete yol açtığını ifade eden Başkan Furtun, "1 Temmuz’da başlayan normalleşme döneminin ardından, toplumda salgınla mücadele anlamında ilgili bir gevşeme söz konusu. Bugün baktığımızda pek çok noktada HES kodu sorgulanmadığını gözlemliyoruz. Maske ve sosyal mesafe kuralının bir kenara bırakıldığına şahit oluyor. Bu rehavet hiç iyi değil. Bir an önce aşılamayı artırmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın da bu konuda çok duyarlı olması, tedbiri elden bırakmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘AŞI KISITLAMASI ŞART OLDU’
Öte yandan genç nüfusta aşı reddi oranının oldukça fazla olduğunu kaydeden Başkan Furtun, şöyle devam etti; "Aşılama konusunda çok ciddi kararların alınması gerekli olduğunu düşünüyoruz. Aşı karşıtlığı oranı ülkemizde oldukça yüksek. Aşı yaptırmayan kişilerle ilgili, bazı kısıtlamalara gidilmesi elzem oldu. Aşı yaptırmayanların, kafe, eğlence merkezi, sinema, AVM ve benzeri alanlara girmeleri noktasında önlem alınması gerekiyor. Çünkü Kovid-19’un bulaş hızına, bağışıklama hızımız yeterli olmuyor. Kısacası tablo çok iç açıcı değil, bir yandan aşı karşıtlığı ve bir diğer yandan ise rehavetle mücadele ediyoruz” dedi.

BAKAN KOCA UYARMIŞTI
Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Temmuz günü yaptığı açıklamada; BioNTech aşısını tercih eden vatandaşların randevu almaları gerektiği uyarısında bulunmuştu. Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetmişti; "Çarşamba günü aşacağımız bir gelişme var. BioNTech aşısının üretiminde yaşanan aksama sebebiyle ülkemize sevkiyatta birkaç gün azalma olacak. Bu aşıyı tercih edenlerin aşı olmaya randevu almadan gelmemesini rica ediyorum. Anlayışınız için sağ olun. Sinovac'ta aksama yok."

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow