Samsun'da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde santral eylemi

Samsun'da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde santral eylemi

diyekonustu.com - Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) bugün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde, Oltan ve Köleoğlu adlı şirketin Çarşamba Ovası’nda kurduğu santralle ilgili 'Usulsüz plan ve izinler iptal edilsin', 'Ayrıcalıklara son', 'Çarşamba BES ihanettir' yazılı pankart açarak basın açıklaması yaptı. Ardından ise santralin atık sularıyla kirlenen Abdal Irmağı'ndan alınan numunelerin sonuçları için müdürlüğe dilekçe verdi. 

ŞİRKETİN KİMLERLE İRTİBATI VAR?
ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel, "Biz yatırımın, düzgün yatırımların, sanayinin, özellikle Çarşamba Ovası'nın tarımsal endüstriye açılmasının, bir an önce sulama sisteminin drenaj sisteminin açılarak ülke ekonomisine kazandırılmasının yanındayız. Yatırımcının doğru ve çevreyle barışık yatırımları karşısında değiliz. Bize pek çok yafta yapıştıranlar, dönüp kendi irtibatlarına bir baksınlar. İnternetten baktığınızda, şirketin ne bağlantılarının olduğunu, nerelerle irtibatta olduğunu göreceksiniz" diye konuştu.

'KİRLİLİK SAMSUNLUNUN MİDESİNE GİRECEK'
Murat Şenel, "Çarşambalılar ve Samsunlular, bakın bu sadece Çarşamba'nın değil Samsun'un içme suyunu getiren Abdal Irmağı'ndaki Çakmak Barajı'ndaki ve Tekkeköy'deki arıtma tesisine bu santral, 8 kilometre mesafede ve Abdal Irmağı'na attığı atıklardan hemen aşağıda insanlar tarım yapıyor. Ovada ve derede başlayan bu kirlilik, tarımsal ürünlerle Samsun halkının midesine girecek" şeklinde konuştu.

'KAMU YARARINA ÇALIŞTIĞINIZI HATIRLAYIN'
Murat Şenel, şöyle devam etti; "Bu yüzden biz, Çarşamba'daki bu santralin proje tanıtım dosyasında 'suyu Abdal ırmağına vermeyeceğim' demesine rağmen Abdal Irmağı'na suyu nasıl deşarj ettiğini, ne gerekçeyle böyle bir kararın alındığını ve deneylerin sonuçlarının da ne olduğunu sormak istiyoruz. Umarım şirketin yanında durmakta azami gayret sarf eden kurumlar, kamu yararına çalıştıklarını hatırlarlar. Sizlerin, bizlerin, Çarşambalıların vergileriyle maaş aldıklarını bir an önce hatırlarlar ve halkının yanında kamu yararına layık kararlarla bizlerin yanında olurlar." Gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından ise üyeler İl Müdürlüğü'ne girerek yetkililere numunelerin akıbetini öğrenmek için dilekçe verdi. 

Tolga BİRGÜCÜ

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow