Samsun'da çevre faciası: Şahin Dağları'ndan kan donduran fotoğraflar

Samsun'da çevre faciası: Şahin Dağları'ndan kan donduran fotoğraflar

Tolga BİRGÜCÜ - Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmaları kapsamında doğa talanı devam ediyor. Bölgede altın bulmak için firmanın açtığı yol ve sondaj noktaları çalışması yürek sızlatıyor. Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, Başkan Yardımcısı Saydam Bayram, Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı (KARDOĞA) ve Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) Danışma Kurulu Üyesi Taner Yılmaz beraberindeki bazı dernek üyeleriyle bölgede oluşan tahribatı yerince inceledi. 

AYRANCI: TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ZARARLAR VERİLDİ
Av. İlhan Ayrancı, “Şahin Dağları’nda yaşanan doğa talanı yüreklerimizi acıtıyor. Bölgede  yapılan tahribatı drone aracılığıyla havadan görüntüleme imkanımız oldu. Şahin Dağları’nda altın aramak için açılan yolları ve sondaj yapılan yerleri yerinde gördük ve tespit ettik. İnsanın içi sızlıyor. Burada yapılan, çok büyük tahribat. Şahin Dağları’na, şu anda altın aranmazsa dahi telafisi mümkün olmayan zararlar verilmiş. Bölgede gürül gürül akan çeşmelerden artık su akmıyor. Yer altı sularını dahi mahvettiler. Yer üstünde de içler acısı durum var. Baktığımızda, bu haliyle bile doğaya telafisi mümkün olmayan zararlar verildiğini görüyoruz” diye konuştu.

YILMAZ: ELİN KANADALISINA ORMANLARIMIZI KATLETTİRMEYİZ’
Diğer yandan sosyal medya hesabından açıklama yapan Taner Yılmaz, “Şahin Dağları’nı adım adım gezdik, sondaj çalışmaları yapılan yerleri gezdik. Siyanürle altın arama çalışmalarına başlanacak. Tehlikenin boyutunu hissettik ve yaşadık. Biyokütle santralinde nasıl sessiz kalmadıysak, bunda da kalmayacağız, Kayın ormanlarının üstüde bizim, altıda. Kendi ülkelerindeki ormanlarından bir dal bile kesemeyen elin Kanadalısına ormanlarımızı katlettirmeyiz. Karadenizli toprağına, kayın ormanlarına, suyuna ve havasına sahip çıkmıştır” şeklinde konuştu.


BAYRAM: KADINLARIMIZ  TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKSINLAR

Saydam Bayram, “Şahin Dağları’ndan yaşanan doğa katliamını yerinde görme ve inceleme fırsatımız oldu. Bölgeye gittiğimiz zaman iş makinalarıyla karşılaşırız zannettik ancak iş makinalarının Tokat-Erbağ’a götürüldüğü bilgisini aldık. Şirket, şu anda Erbaa’da altın arama faaliyeti yürütüyor. Bölgedeki incelemelerimizde, sondaj alanlarının bazılarına beton döküldüğünü gördük ve ayrıca farklı alanlar da açıldığını gözlemledik. Yani şirket, bu yeni açılan alanlarda da önümüzdeki günlerde altın arama faaliyeti yapacak. Şahin Dağları’nda çalışmalar ilk başladığında, bize yol çalışmalarının ağaç seyreltme nedeniyle yapıldığını söylüyorlardı ve biz bunun aslında öyle olmadığını biliyorduk. Son incelememizde de hiç öyle bir şey olmadığını gördük. Seyreltme çalışmasının aksine, bayağı ciddi anlamda alanları geniş geniş açmışlar. Biz canımız olan Şahin Dağları’da yaşanan bu talana sessiz kalmayacağız. Bu tahribata izin vermeyeceğiz. Bu noktada halkımızı da duyarlı olmaya davet ediyoruz. Özellikle bu tür durumlarda kadınların tepki vermesi çok önemli. Bölgedeki köylerde yaşayan kadınlarımıza sesleniyorum, topraklarına sahip çıksınlar. Lütfen bu katliama sessiz kalmasınlar” ifadelerini kullandı.


Fotoğraflar: İbrahim AKKUŞ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow