Samsun'da 'bomba' tehlikesi!

Samsun'da 'bomba' tehlikesi!

TOLGA BİRGÜCÜ - Kovid-19'u geçiren herkes, PCR testi alındığı günden itibaren belirlenen 7 günlük izolasyon (Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon) süresini tamamladıktan sonra topluma geri dönüyor. 7 günlük izolasyon süreci sonunda PCR testi de dahil herhangi bir zorunluluğu olmayan vatandaşlar, virüsün etkileri tam manasıyla geçmese dahi normal yaşamına dönüyor. Konuyla ilgili Gazete Gerçek'ten Tolga Birgücü'ne değerlendirme yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Neslihan Furtun,  izolasyon süreci tamamlanan kişilerin 7 gün sonrasında virüsü bulaştırabilme ihtimalinin halen sürdüğünü belirtti. Başkan Furtun, karantina süresinin kısaltılması ve PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasının en başından beri hata olduğunu söyledi.


Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Neslihan Furtun

'VAKA ARTIŞININ EN ÖNEMLİ SEBEPLERİNDEN'

Konuyla ilgili Gazete Gerçek'ten Tolga Birgücü'ne değerlendirme yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Neslihan Furtun, izolasyon süreci tamamlanan kişilerin 7 gün sonrasında virüsü bulaştırabilme ihtimalinin halen sürdüğünü belirterek, "İzolayon sürecini tamamlayan kişinin 7'nci günün sonunda virüsü bulaştırma riski halen devam etmektedir. PCR testi zorunluluğu kaldırılarak, böyle bir durum yaratıldı. Karantina süresinin kısaltılması ve PCR testi zorunluluğunun kaldırılması durumu, en başından buyana karşı olduğumuz bir konudur. Kovid-19'a yakalanan kişilerin, kısa sürede topluma karışması, karışık yaşamaları vakalarda yaşanan artışın en önemli sebeplerinden biridir. Bu karar çarkların dönmesi için alınmış bir karardır" diye konuştu.

'EN BAŞINDAN BERİ YANLIŞ BİR KARARDIR'

PCR tesi pozitif çıkan bir öğrencinin izolasyon sonrası okula geri dönmesiyle ilgili örnek veren Başkan Funda Neslihan Furtun, "İzolasyonunu tamamlayan pozitif öğrencinin diğer öğrencilere, öğretmene ve ailelere zincirleme olarak virüsü bulaştırması mümkündür. Aynı şekilde bir çalışanın işyerine dönmesi durumuna da aynı değerlendirmeyi yapabiliriz.Böyle bir karar alınması en başından beri yanlıştır. Bu süre kısıtlamalarına rağmen, ülkemizdeki PCR testi sayılarımıza baktığımızda oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Aile içi temaslı olan kişiler de daha önce pozitif kabul ediliyordu ancak bu da yok sayılmaya başlandı. Yine daha önce hizmeti verilen tarama uygulamasının kaldırılması da aynı şekilde hatadır" şeklinde konuştu.

'TOPLUMDA BİR ÇOK BOMBA DOLAŞIYOR'

Toplumda bir çok insanda 'Kovid-19 değilim' inkarı olduğunu söyleyen Başkan Funda Neslihan Furtun, "Maalesef virüse yakalanan pek çok vatandaşımızda PCR testi yaptırmama durumu da var. Dolayısıyla toplumda bir çok bomba dolaşıyor. Bu da aşısız ve aşrı reddi olan insanların ölümüne sebep oluyor" dedi.

'SAMSUN'DA 18 YAŞ ÜSTÜ 180 BİN AŞISIZ VAR'

PCR testi zorunluluğunu bırakan Avrupa ülkelerinin aşılamalarını tam yaptıklarına dikkati çeken Başkan Funda Neslihan Furtun, "Avrupa ülkelerinde ölüm oranları 0'lara yakın. Ancak bizdeki ölüm rakamları çok çok yüksek. Bugün Samsun özelinde 18 yaş üzeri nüfusa baktığımızda; halen 180 bin hiç aşı olmamış insan var. Yine 300 bin de hatırlama dozunu yaptırmamış insan var. Yani Samsun'da bile aşı tereddütü ve reddinin ne kadar yüksek olduğunu götüyoruz" ifadelerini kullandı.

'ÖLÜDÜRÜYORSA, AŞI ÖZGÜRLÜĞÜ KEYFİYETTİR'

Aşılama konusunda ciddi adımlar atılması gerektiğine dikkati çeken Başkan Funda Neslihan Furtun, şöyle devam etti; "Aşılma konusunda kesin olarak devletin bir yaptırımı olması lazım. Bu keyfiyettir. Keyfiyet kişinin özgürlüğü olamaz. Kişinin özgürlüğü başkasının ölümüne sebep oluyorsa, buna izin verilemez. Bu özgürlük değildir. Böyle bir keyfiyet kamu kurumda çalışan bir öğretmene, sağlıkçıya lüks olamaz. Devlet de bu görevin yerine gelmesi için kural koyucudur ve 'aşı olunacak' demelidir."

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow