Samsun'da bir proje daha 'Fos' çıktı

Samsun'da bir proje daha 'Fos' çıktı

 

Samsun’un Alaçam ilçesinde Çeşme 1. Sokak, Çeşme 2. Sokak, Çeşme 3. Sokak, Eskişube Sokak, Cumhuriyet Sokak, M. Aytaç Sokak, Sönmez Sokak, Önder Sokak, Karagüllü Sokak, İstiklal Sokak ve Belediye Caddesi’nde yer alan Rum ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait tarihi konakların restorasyon projesi 2018 yılından buyana tamamlanmayı bekliyor. İlçede ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesi adı altında başlatılan çalışmaların sonu bir türlü gelmezken, bölgedeki pek çok ev bakımsızlıktan dolayı adeta dökülüyor. 

 

 

DOKU BÜTÜNLÜĞÜ KORUNACAKTI

 

2018 yılında start verilen ‘Sokak Sağlıklaştırma’ çalışmaları kapsamında; bir kısmı üzerinde yerleşim planı gösterilen tescilli-tescilsiz yapıların, belirlenen cepheleri ve avlu duvarları, müştemilatları ve sokak dokusunu tamamlayan tarihi yapılarla beraber doku bütünlüğünün korunarak yaşatılmasını sağlanacaktı. Diğer yandan ise rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri ile kentsel tasarım ve alt yapı projeleri gerekli görülen yapılarda statik projeler üretilecekti.

 

 

ALAÇAMLILAR: YARDIM BEKLİYORUZ

 

Gazete Gerçek’e konuşan Alaçam ilçe sakinleri, “Yıllardan beri evler bakımsız durumda. Kişisel olarak insanlar temizliklerini yapıyorlar ancak bu yeterli olmuyor. ‘Sokak Sağlıklaştırma projesi yapıyoruz’ diyerek insanların gazını aldılar ama tarihi evler kaderlerine terk edildi. Devletimizden tarihi evlerimizin korunması için yardım bekliyoruz” dedi.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow