Samsun'da bir haftada 1559 kişiye virüs cezası

Samsun'da bir haftada 1559 kişiye virüs cezası

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, 8-14 Eylül tarihlerinde il genelinde yapılan korona virüs denetimleriyle ilgili açıklamada bulundu. Vali Dağlı, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimlerde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 192 kişiye 51 bin 941 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında bin 285 kişiye 1 milyon 230 bin 79 TL, toplamda bin 477 kişiye 1 milyon 282 bin 20 TL, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin denetimlerinde ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 38 kişiye 17 bin 262 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 44 kişiye 55 bin 410 TL, toplamda 82 kişiye 72 bin 672 TL olmak üzere, genel toplamda il genelinde bin 559 kişiye toplam 1 milyon 354 bin 692 TL para cezası kesildiğini duyurdu.


TEDBİRLER ALINIYOR

 

Vali Dağlı, yazılı açıklamasında korona virüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından birçok karar ve tedbir alınarak uygulamaya konulduğunu hatırlattı ve “Konulan kurallar ve alınan önlemler ancak halkımızın desteği ve duyarlılığıyla başarıya ulaşabilir. Tüm Samsunluları kurallara uymaya, uymayan kişi, kurum ve kuruluşları Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden ya da 112’yi arayarak bildirmeye ve bu mücadelede destek olmaya davet ediyorum” dedi.

 

TİTİZLİKLE İNCELENİYOR

 

Samsun Valiliği olarak gelen bilgi ve bildirimleri titizlikle incelediklerini ve bildirimleri her gün kamu kurumu yöneticileriyle birlikte değerlendirip gereken önlemleri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda karara dönüştürdüklerini ifade eden Vali Zülkif Dağlı, “Bu sayede ekiplerimiz sahada etkin bir denetim yapma şansına sahip oluyor. Bu sürecin şimdi olduğu gibi güçlü bir şekilde sürdürülmesi için tüm Samsunluların sahada gördükleri eksiklikleri bildirmesi, bu anlamda Valiliğin gözü kulağı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

5 KONUDA UYARI

 

“Bu mücadeleyi hep birlikte yöneteceğiz” diyen Vali Zülkif Dağlı, “Özellikle toplu taşımada İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar bulaş oranının artmaması için büyük önem taşımakta. Günlük işlerinde tramvay ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlarımızdan özellikle 5 konuya dikkat etmelerini istiyoruz; Araca binerken ve indikten sonra mutlaka el antiseptiği ya da kolonya ile elinizi temizleyin, araçta seyir esnasında hiçbir yere dokunmayın, yolculuğunuz boyunca maskenizi çıkarmayın, sosyal mesafenizi koruyun, seyahatiniz esnasında telefonla ya da yüz yüze konuşmaktan kaçının, araçlarda kesinlikle yiyecek / içecek tüketmeyin, öksürük, kas ağrısı gibi belirtileriniz varsa toplu taşıma araçlarını kullanmayın ve taksilere binmeyin” dedi.

 

HES KODU BİR GÜVENLİK KALKANI

 Açıklamasında HES kodu uygulamasına da dikkat çeken Vali Dağlı, 'Hayat Eve Sığar Uygulaması'nın sadece kamu kuruluşlarına girişte ya da şehirlerarası seyahatlerde kullanılan bir kod olarak değil, herkesin en yakınlarını bile kontrol edip risk durumunu görebileceği bir güvenlik kalkanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini, hastalık durumu hakkında emin olunmayan kişilerle bir araya gelindiğinde ilk yapılması gerekenin HES kodu kontrolü olması gerektiğini belirtti.  Samsun Valiliği olarak sahada her zaman vatandaşlarla beraber olduklarını, il merkezi ve ilçelerdeki denetim çalışmalarına katılarak halka uyarılarda bulunduklarını söyleyen Vali Zülkif Dağlı, “İnşallah bu savaşı el birliğiyle vereceğiz, virüs bu savaşı kaybedene kadar da mücadelemizin dozajını düşürmeyeceğiz” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow