Samsun'da altın arıyorlar: Havza'da sondaj katliamı başladı

Samsun'da altın arıyorlar: Havza'da sondaj katliamı başladı

Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yürüttüğü altın madeni arama çalışmalarında doğa yok edilmeye devam ediyor. 

HAVZA’DA DA KATLİAMA BAŞLANDI

Gazete Gerçek’in edindiği bilgilere göre, şirket Kavak ilçesinin ardından Havza ilçesinde de sondaj faaliyetlerine start verdi. TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., ilçenin Çamyatağı ve Sofular bölgelerinde altın arama çalışmalarına başladı. 

AYRANCI: GELECEĞİMİZİ YOK EDİYORLAR

Şahin Dağları’nda yaşanan doğa katliamıyla mücadelelerini sürdürdüklerini söyleyen Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Av. İlhan Ayrancı, “Kavak ilçemizde açılan sondaj kuyuları nedeniyle binlerce ağaç kesildi ve doğa yok edildi. Şimdi de şirket Havza’da çalışmalara başladı. Ne yazık ki Havza’da da aynı manzaraya şahit oluyoruz. Doğa yerine altını tercih edenler, geleceğimizi dünyamızı yok ediyor. Samsun’un ciğerlerini yerinden söküyorlar. Yöre halkına ve tüm Samsunlulara, buradan çağrı yapmak istiyorum; topraklarımıza sahip çıkalım. Şahin Dağları’nda yaşanan problem, yalnızca Samsun’un değil tüm Karadeniz’in geleceğini ilgilendiriyor” diye konuştu.

TOPLAM 462 SONDAJ KUYUSU AÇILACAK

Şahin Dağları’nda Kanada uzantılı şirketin açtığı sondaj bölgelerine ulaşım için, bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Şahin Dağları’nda yaşanan doğa katliaının boyutu yürek sızlatıyor. Google Maps’ten edindiğimiz görüntüler, altın arama çalışmaları yürüden Kanadalı firmanın bölgede açtığı tahribatı göz önüne seriyor.

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow