Samsun'da 47 işletme stokçu çıktı: Ceza yağdı

Samsun'da 47 işletme stokçu çıktı: Ceza yağdı

Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü, ilgili kanunlar uyarınca, kentte fahiş fiyat artışları, fiyat etiketleri ve stokçuluğa yönelik, gerek resen gerekse vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda marketler, pazar yerleri, sebze ve meyve halleri ile gıda toptancılarında temel gıda ve tüketim ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları gözlemlenen ürünler tespit ediliyor. Denetlenen firmalardan alınan savunma kapsamında ürünlere ait geriye dönük alış ve satış faturaları ile gerekli bilgi ve belgeler talep ediliyor. Bu kapsamda; haksız fiyat artışı veya stokçuluk yaptığı anlaşılan işletmeler Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na bildiriliyor.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

 

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, konuyla ilgili olarak "İlimizde 2021 yılı içerisinde 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında 1284 işletmede 7269 adet ürünle ilgili Haksız Fiyat ve Stokçuluk denetimi yapılmıştır. Bu kapsamda 80 işletmeye ait tespit tutanaklarının değerlendirilmek ve gereği yapılmak üzere Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na intikal ettirilmiştir.  Yine 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında da 626 işletme ve 6158 adet ürün denetlenerek bunlardan 47 işletmede 74 üründe aykırılık tespit edilmiş ve Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü'müzce de bu işletmelere yönelik idari para cezası uygulanmıştır" diye konuştu.

 

AĞIR CEZALAR GELEBİLİR

 Döviz kuruna bağlı girdi maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek fiyatları artıran üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerine, döviz kurundaki düşüşe paralel olarak satış fiyatlarını düşürmeleri konusunda da aynı hassasiyeti göstermeleri çağrısında bulunan Vali Dağlı, aksi taktirde meclise sunulan kanun değişikliğinin yasalaşması durumunda, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin daha ağır idari para cezaları ile karşı karşıya kalacakları konusunda uyardı.

HABER MERKEZİ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow