Samsun'da 13 liralık tavuk sote 33 lira oldu: Esnaf zam ağlıyor

Samsun'da 13 liralık tavuk sote 33 lira oldu: Esnaf zam ağlıyor

TOLGA BİRGÜCÜ - Türkiye zamlarla boğuşuyor. Ekonomik kriz günlerinde, her geçen gün her alanda bir başka ürünün fiyatı zamlanıyor. Zamlar her kesimi vururken bundan en çok küçük esnaf yara alıyor. Samsun’da tavuk sote restoran işi yapan esnaf, geçtiğimiz yıl 13 lira olan tavuk sotenin maliyetinin bu yıl 33 liralara kadar yükseldiğini söyledi.

‘FİYATLAR DAHA DA YÜKSELECEK’

Samsun’un Atakum ilçesi Cumhuriyet Mahallesi 37. Sokak (Ömürevleri Camii çaprazı) adresinde bir barakada sektöre giriş yapan ve 25 yıldır faaliyet gösteren Yakışırın Yeri Tavuk Sote Restaurant adlı işletmenin sahibi Tuncay Topal, “Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteriyoruz. Şu içinden geçtiğimiz dönem gibi bir dönem şimdiye kadar görmedik. Geçtiğimiz yıl 13 lira olan tavuk sotenin maliyeti bu yıl 33 liralara kadar yükseldi ve böyle giderse daha da yükselecek” diye konuştu.

‘ESNAFIN PARA KAZANMASI İMKANSIZ’

Tuncay Topal, şöyle devam etti: “Bunun yaşanmasındaki en büyük etki, üst üste gelen zamlardır. Yağın fiyatı 45 liradan, 115 liralara kadar çıktı. Kağıt peçete, poşet, kürdan, pul biber, karabiber kekik, tavuk gibi yani aklınıza gelen her şey zamlandı. Çalışanımızın maaşı, sigortası, işletmemizin faturaları daha ne söyleyeyim her şey artık bizi zorluyor. Bugün tam kapasiteyle müşteri ağırlasak bile, girdi maliyetlerinden dolayı zorluk çekiyor. Şu şartlar altında esnafın para kazanması imkansız.”

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow