Samsun'da 1 Mayıs eylemi

Samsun'da 1 Mayıs eylemi

Samsun'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, koronavirüs pandemisi önlemleri çerçevesinde alınan tam kapanma kararının uygulandığı ikinci gününe denk gelmesinden dolayı Sol Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından 29 Nisan günü kutlandı. Sol Parti Samsun İl Başkanlığı, İlkadım ilçesi İstiklal (Çiftlik) Caddesi'nde işçi taleplerini içeren bildiri dağıttı ve Ümraniye Geçidi'nde basın açıklaması yaptı.

'SALGIN FELAKETE DÖNDÜ'
Basın açıklamasını okuyan Sol Parti Samsun İl Başkanı Coşkun Konca, "İşçiyiz, Emekçiyiz Haklıyız, Kazanacağız! Baharı, işçi sınıfının bayramını yasaklarla karşılıyoruz! Salgın böyle yönetilmez; bu yönetim salgını kontrolden çıkarır diye uyardık! Tıklım tıklım kongreler halkın sağlığını tehdit eder diye söyledik! Ama AKP kimseyi dinlemedi. Salgın kontrolden çıktı. Yüzlerce insanımız her gün hayatını kaybetmeye devam ediyor! Haftabaşında tam kapanma kararı alındı. Tam kapanma gerekli, hatta geç alınmış bir karar! Ama yoksul halka, işçiye, emekçiye, işsize ekonomik, sosyal güvence olmadan tam kapanma olmaz! Tam kapanma için tam destek şart! Hızlı aşılama şart! Salgın boyunca emekçilere ya ölüm ya açlık sopası dayatıldı. İşçiler sermayenin acımasız sömürüsünün kollarına terk edildi. İşten çıkarmalar yasaklanmışken, kod-29 fırsatçılığı ile işçiler işten atıldı, tek adam rejimi bunları seyretti.  Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında kod-29 la işten atılan, günlük 50 tl ücretle ücretsiz izne çıkartılan işçilerin direnişleri yeşeriyor. Buradan tüm ülkede emeği, ekmeği, onuru için direnen tüm emekçilere selam olsun! Dükkanı kapanan esnaflar;  işinden olan emekçiler; açlıkla, borçla karşı karşıya kalıp intihar eden insanlar, iş bulamayan gençler için salgın felakete döndü. İşçiler her koşulda çalışmaya devam etti!  Bu dönemde patronların kasası dolmaya; zengin parasına para katmaya devam etti! Şimdi zaten ayın sonuna getiremeyen; faturasını, kirasını ödemeyen emekçiler için 20 günlük yeni bir kabus başlıyor! İnsanımıza hayatı kabus hale getiren iktidara sesleniyoruz; tam destek olmadan tam kapanma olmaz, olamaz!" diye konuştu.

'BU KAVGA HALKIN KAVGASIDIR'
Konca, şöyle devam etti; "Emekçiye derhal ücretli izin hakkı tanınmalı; kira ve fatura desteği verilmeli; esnaf , tarım üreticileri desteklenmeli; aşı hızı arttırılmalıdır. Toprağımızı yağmalayan Cengiz’in milyonlarca lira vergi borcunu affeden; çevresi yandaşları deste deste parayla oynayan; lüks otomobillerin pudra şekeri tadında şatafatlı hayatların sahipleri olan ey iktidar sahipleri... Bilin ki bu köhnemiş düzeniniz böyle gitmez! Bizim bu düzenle kavgamız var! Bu işçinin kavgasıdır! Bu köylünün kavgasıdır! Bu işsiz gençlerin; hayatı çalınan kadınların; işsizlerin, emeklilerin kavgasıdır! Bu kavga halkın kavgasıdır! 1 Mayıs’ta, sesimizi her yere taşıyacağız! Tüm halkımıza sesleniyoruz, 1 Mayıs günü evlerimizin balkonlarını, yaşadığımız sokağı yani bulunduğumuz her yeri 1 Mayıs meydanına çevirelim! 1 Mayıs’ta emeğin taleplerini, yeni bir düzen umudumuzu bezlere, kağıtlara yazalım her sokağı 1 Mayıs meydanına çevirelim.  Baskı, zulüm ve kan düzenini hep birlikte örgütlü gücümüzle değiştirelim! Tüm işçilerin, emekçilerin 1 Mayıs bayramını, birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutlarız."

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow