Samsun Valisi Dağlı'ya yüz yüze eğitim çağrısı

Samsun Valisi Dağlı'ya yüz yüze eğitim çağrısı

diyekonustu.com - KESK’e bağlı Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, eğitim emekçilerinin söz verilmesine rağmen açılanmasının yapılmadığını belirterek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a “Eğitim emekçileri ve Samsun halkı ölüme mi terkedildi?” diye sordu. Başkan Topaloğlu ayrıca, Samsun’da yüz yüze eğitime ara verilip uzaktan eğitime geçilmesi yönünde karar almaları için  Samsun Valisi Zülkif Dağlı’ya çağrı yaptı.


Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu

'PLANLAMANIN OLMADIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR'
Başkan Arzu Topaloğlu, "Türkiye genelinde 2 Mart tarihinden itibaren toplu ve kontrolsüz bir normalleşmeye geçilmesinden bu yana geçen sürede Covid-19 vaka sayıları iki kattan fazla artmıştır. Salgının bu yayılımına karşın, aşının temini ve uygulaması konusunda da sağlıklı bir çalışmanın olmadığını görmekteyiz. Salgının hızla yayılması okulları, dolayısıyla eğitim ve bilim emekçilerini ve öğrencilerimizi olumsuz etkilemiştir. Sendikamızın eğitim kurumlarında gerekli tedbirlerin alınması ve eğitim emekçilerinin tamamının aşılanması yönündeki talepleri dikkate alınmamış, okullar gerekli önlemler alınmadan açılmıştır. Eğitim Sen olarak bugüne kadar yaptığımız bütün girişimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na acil aşılama ile ilgili olarak yaptığımız başvurulara verilen cevaplar, eğitim emekçilerinin aşılanmasına yönelik ciddi bir adımın atılmadığını ve buna dair sağlıklı bir planlamanın da olmadığını ortaya çıkarmıştır. Covid-19 pandemisi kısıtlamalarının başladığı 11 Mart 2020 tarihinden bu yana sürdürülebilir, sağlıklı ve güvenli bir eğitim-öğretim ortamının oluşması için; yeni öğretmen atamasının yapılması, ek dersliklerin açılması/yapılması, yardımcı personel istihdamının sağlanması, her okula bir sağlık personelinin atanması, her okula yeterli miktarda hijyen malzemesi gönderilmesi, ücretsiz maske dağıtılması, eğitime ek bütçe ayrılması ve 2021 bütçesinde eğitime ayrılan payın artırılması taleplerimizin hiç biri karşılanmamış tam tersi uygulamalar hayata geçirilmiştir" diye konuştu.

‘AŞI KONUSUNDA ADIM ATILMAMIŞTIR’
Başkan Arzu Topaloğlu, “Yüz yüze eğitime başlamadan önce tüm öğretmenlerin aşılanacağı bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanmıştır. Bizler kadar risk taşımayan Milli Eğitim Bakanı kameralar önünde aşısını olmuş, ancak sorumlusu olduğu eğitim emekçilerinin aşı olması için adım atmamıştır. Gelinen aşamada köylerde çalışan öğretmenlerin bir bölümü dışında eğitim emekçilerinin çok büyük bölümüne hala aşı yapılmamıştır. Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin şehir içindeki hareketliliği öngörülerek kararlar alınması gerekirken, alınan kararlar ve uygulamalar virüsün yayılımını daha da arttırmıştır. Her gün yüzü aşkın yurttaşın Kovid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitirdiği bir dönemde, bilimsel araştırmalara dayalı olarak yapılacak sağlıklı bir eğitim planlamasıyla eğitim emekçilerinin iki doz aşısının tamamlanması beklenirken bu yapılmamış o dönemin vaka verilerine göre düşük ve orta riskli illerde ortaokullar ve liseler de açılmıştır. Öte yandan bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze sınava çağrılarak virüsün yayılmasına adeta davetiye çıkarılmıştır” diye konuştu.

‘SAMSUN TÜRKİYE’NİN WUHAN’I OLMUŞTUR’
“Samsun ilimizde 8-14 Şubat tarihleri arasında yüz binde 171,29 olarak kaydedilen vaka sayısı 15-21 Şubat verilerinde yüz binde 202,94’e çıkmıştır” diyen Başkan Arzu Topaloğlu, “Rakamlar 20-26 Şubat haftasında artmaya devam etmiş ve 262,17’ye çıkmıştır. Geçtiğimiz hafta yeterli ve gerekli önlemler alınmadan, aşılama süreci sonlanmadan okulların açılmaması gerektiği yönündeki açıklamamızın ne kadar yerinde olduğu bu haftaki tabloda açığa çıkmıştır. Veriler açıklanmaya başlandığı andan itibaren sürekli çok yüksek riskli bölgede yer alan ilimizde bu hafta açıklanan rakamlar bize göre korkulması gereken bir boyuta ulaşmıştır. İlimizdeki vaka sayısı 27 Şubat-5 Mart haftasında 348,36’ya yükselmiştir.19 Mart itibarıyla ise vaka oranı 100 binde 500 ü aşmış önlenemez biçimde artışa devam ederken bu rakamlar Samsunu Türkiye’nin Vuhan’ı yapmıştır. Yerinde karar uygulaması ile salgınınla ilgili Samsun’a dair her kararı alabilme yetkisi olan yöneticilerin bu kötü gidişatı izlemekle yetindiklerini görmek bizleri daha da öfkelendirmektedir” şeklinde konuştu.

SAMSUN VALİSİNE ÇAĞRI YAPTI
Arzu Topaloğlu, şöyle devam etti; “Yerel yöneticilerin önlem alması için daha kaç ölüm yaşanması gerekmektedir. Daha öncede belirttiğimiz 3. Dalganın Samsun’dan başladığı aşikardır. Bizler tekrar yerel yetkilileri uyarıyoruz. Madem yerinde karar dönemine geçildi; önlemleri artırın. Her insanımızın hayatı kıymetlidir. Samsun ilimizdeki hareketliliği en aza indirmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bunun için çok yüksek riskli bölgede olmasına rağmen yüz yüze eğitime başlayan tüm okulların yeniden uzaktan eğitime geçirilmesi yönünde karar alın. Takvimlerini hazırladığınız sınavları iptal edin. Cumartesi günleri yeniden sokağa çıkış yasağı uygulayın. Unutulmamalıdır ki eğitimin telefisi olur ancak kaybedilen hayatları geri getiremezsiniz. Ve yine bir kere daha ifade ediyoruz; eğitim emekçileri aşılanmadan salgın seyri kontrol altına alınmadan eğitim emekçileri yüzyüze eğitim vermeye ve sınav yapmaya zorlanamaz. Eğitim Sen olarak buradan bir kez daha Samsun Valisi’ne çağrıda bulunuyoruz. Yüz yüze eğitime ara verilip uzaktan eğitime geçilmesi ve sınavların iptal edilmesi kararını uygulamaya koyun.”

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow