Samsun Valiliği'ne tepki: Büyük zaferin kutlanması yasaklanamaz

Samsun Valiliği'ne tepki: Büyük zaferin kutlanması yasaklanamaz

Samsun Akademik Odalar Birlikteliği, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Samsun Onur Anıtı'na çelenk sunmak istedi. Ancak birlikteliğin bu talebi Samsun Valiliği tarafından reddedildi. Samsun Valiliği, protokol üyeleriyle Onur Anıtı'na çelenk sunarken, pandemi gerekçesiyle çelenk sunmalarına için verilmeyen birliktelik üyesi odaların başkanları karara tepki gösterdi.

Samsun Akademik Odalar Birlikteliği üyesi, 23 meslek odası başkanı adına hazırlanan açıklamayı Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu okudu. "Büyük zaferin kutlanması yasaklanamaz" diyen Memişoğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının yurdumuzun işgalcilerden arındırılıp kurtarılarak tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulması mücadelesinde son noktayı koymak sureti ile kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi yani büyük zaferin 98. Yıl dönümündeyiz. Bu yıldönümünü, bu büyük bayramı, uygar bir Türkiye yaratma çabalarının ortadan kalktığı, çağdaşlık karşıtı uygulamaların arttığı, 19 Mayıs 1919 ile başlayan büyük mücadele ile elde edilen cumhuriyet devrimleri ve getirdiği kazanımlarının ortadan kaldırıldığı koşullarda karşılamaktayız. Halkın İradesi ile oluşmuş Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin işlevsiz hale getirildiği ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan halkın iradesinin gasp edildiği, demokratik hak ve özgürlüklerin bir bir ortadan kaldırılarak, ülkedeki yönetim anlayışının giderek ‘Totaliter Rejim’e dönüştürüldüğü bu dönemde; yaşamın her alanında yürürlüğe konan baskıcı ve otoriter uygulamalarla toplum yaşamını tehdit eden salgın hastalık ve afetler dahi, iktidar tarafından fırsata çevrilmekte, demokratik hakların askıya alınmasında her fırsatta gerekçe olarak kullanılmaktadır" ifadelerini kullandı.

‘PANDEMİ BAHANE’

Memişoğlu açıklamayı şöyle sürdürdü: "Ülkemizde korona virüs salgınıyla ilgili bugüne kadar toplum sağlığının korunmasına ve sağlıklı yaşam koşullarının oluşturulmasına yönelik yeterli önlemleri almayan, ‘ekonominin hareketlendirilmesi’ için salgının yayılmasında yüksek risk taşıyan faaliyetlere izin verilmesinde bir sakınca görmeyen, seyahat kısıtlamalarını kaldıran; alış-veriş merkezleri, düğün salonları, restoranlar, ibadethaneler, otel ve tatil köylerini açan; merkezi sınavları düzenleyen, toplantı, konferans, konser gibi toplu faaliyetlere izin veren, eğitim kurumlarında telafi eğitimi, kurs ve seminerleri başlatan, istediğinde siyasi çıkarları için her türlü etkinliği düzenleyen iktidar; 23 Ağustos 2020 tarihinde yayımladığı bir genelgeyle pandemi sürecini gerekçe göstererek 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerini yasaklamıştır. Akademik Odalar olarak cumhuriyetin demokrasi, adalet, eğitim, bilim, sağlık, kültür, sanat ve diğer pek çok alandaki kazanımlarını ve sahip olduğumuz uygarlık birikimini geriletme çabalarının, yaşanmakta olan salgın ve kriz koşulları bahane edilerek alınan kısıtlama kararlarının ve yasakların kabul edilemez olduğunu önemle vurguluyoruz. Salgınla ilgili gerekli önlemler gözetilerek; '30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıldönümünde kutlama ve anma etkinlikleri gerçekleştireceğimizi değerli kamuoyumuzla paylaşıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşımızla şehitlerimizin kanları ile yazılan şanlı tarihimiz neticesinde kayıtsız şartsız ulusun egemenliğinin hakim kılındığı Türkiye Cumhuriyeti'nde hiçbir kısıtlama ve yasaklamanın sahip olduğumuz demokrasi inancını, uygarlık birikimini ve çağdaşlaşma sürecini geriye döndüremeyeceği bilinci, inancı ve kararlılığıyla bütün yurttaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyoruz."

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow