Samsun Valiliği ve kaymakamlık hakkında suç duyurusu!

Samsun Valiliği ve kaymakamlık hakkında suç duyurusu!

diyekonustu.com - Türkiye’nin en nitelikli tarım arazilerine sahip olan ve bakanlar kurulu kararıyla koruma altına alınan Çarşamba Ovası’nda, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Ürt. Tic. A.Ş. tarafından kurulumu ve test çalışmaları devam eden biyokütle enerji santrali hakkında Çarşamba Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuluyor. 11 Eylül günü Gazete Gerçek’in de ‘Santrale Kaçak Enerji’ başlığıyla gündeme getirdiği, santralin enerji nakil hatlarındaki usulsüzlükle ilgili Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED), Çarşamba İlçe Kaymakamlığı ve Samsun Valiliği hakkında Çarşamba günü suç duyurusunda bulunacak.

ARAZİ SAHİPLERİ ŞİKAYETTE BULUNDU

ÇARÇED derneği adına dernek başkanı Mustafa Deniz adına hazırlanan dilekçede, “Samsun ili Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapımına özel sektör tarafından devam edilmekte olan bir enerji santraline ait enerji nakil hattı direklerinin DSİ 7. Bölge Müdürlüğünce önceki yıllarda açılmış ve halen işletmede olan drenaj kanallarının kamulaştırma alanında yapıldığına dair resimlerle destekli bir dilekçe ile DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne yörede arazileri olan bir yurttaş tarafından şikayette bulunulmuştur” denildi.

DİREKLER DEVLET ARAZİSİNE KURULDU

Dilekçede ayrıca, “Söz konusu dilekçe 08.05.2020 günü DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne verilmiş olup dilekçeye 24.07.2020 tarihinde cevap verilmiş, 428510 sayılı yazıda konunun yerinde incelendiği, gerekli yazışmaların Samsun Valiliği kanalıyla yapıldığı şeklinde bir açıklama yapılmıştır. Yapılan şifahi görüşmeler sonucunda da DSİ 7.Bölge Müdürlüğünden herhangi bir bilgi alınamamıştır. Sadece direklerden bir tanesinin devlete ait kamulaştırma sınırının yaklaşık 2,5 metre içinde kaldığı bilgisi edinilmiştir. Verilen cevabın içeriğinin öğrenilmesi amacıyla dilekçe sahibi tarafından 12.08.2020 tarihinde 2003606667 başvuru sayısı ile Samsun Valiliğine DSİ 7.Bölge Müdürlüğü tarafından yazılan yazının içeriği talep edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

‘SAMSUN VALİLİĞİ İŞLEM YAPMADI’ DENİLDİ

Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz imzalı dilekçede diğer yandan dilekçede, “CİMER başvurusu üzerine DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından ‘4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’ kapsamında 12.08.2020 tarihli Cimer Başvurusunun DSİ 7. Bölge Müdürlüğünce incelendiği, yapılan incelemede; Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesinde yapımı sürdürülen Biyokütle Enerji Santralı işi kapsamında yapılan Enerji Nakil Hattına ait elektrik direğinin bir bölümünün Kuruma yani kamuya ait taşınmaz üzerinde olduğu ve müdahalenin kaldırılması için 24.07.2020 tarihinde 428339 sayı ile Samsun Valiliğine yazı yazıldığı ifade edilmiştir. Ancak aradan geçen süre zarfında Samsun Valiliği tarafından söz konusu direk için herhangi bir işlem yapılmamış ve müdahalenin devam ettiği görülmüştür” denildi.

YARGILANMALARI TALEP EDİLDİ

“Enerji nakil hattının direk yerinin değiştirilmesi tüm hattın belirli bir bölümünün yeniden projelendirilmesi anlamına gelecektir” denilen dilekçe şöyle devam etti: “Bu durumda firmanın deneme üreminde gecikmeye sebep olacağı aşikardır. Bu nedenle kamu malına yapılan ve DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından da belgelenerek müdahalenin kaldırılması Samsun Valiliğine bildirilen olayda bugüne kadar herhangi bir uygulama yaptırılmaması nedeniyle ilgili şahıslar ve kurumlar hakkında görevi kötüye kullanmak ve kamu malına zarar vermek gibi hususlarda soruşturma açılması, müdahalenin neden kaldırılmadığının belirlenmesi ve varsa kusurlu işlem yapanların yargılanmaları hususunda gereğini arz ederiz.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow