Samsun Tabip Odası Başkanı: Okulların açılması yanlış

Samsun Tabip Odası Başkanı: Okulların açılması yanlış

Samsun Haber Ajansı'na (SHA) konuşan Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun, pandemi süreci nedeniyle bir süre ara veren okulların ülke genelinde açılmasını değerlendirdi. Karadeniz Bölgesi'nin vaka oranı en yüksek iller arasında yer aldığını hatırlatan Furtun, "Bakanlık tarafından paylaşılan verilerden de anlaşıldığı gibi Karadeniz Bölgesi'nde büyük bir sıkıntı var. Vaka oranları oldukça yüksek. Bunun nedenleri bizlere çok fazla soruldu ve biz de değerlendirmelerde bulunduk. Vakaların sebebi bizde bir mutant virüs olabilir mi sorusunu çağrıştırdı. Sonrasında da bu konuda Halk Sağlığı Laboratuvarında çalışan arkadaşlarımızdan mutant virüs olduğu yönünde bilgiler geldi. Samsun ve Karadeniz Bölgesinde mutasyonlu virüsün olduğunu biliyoruz ancak ne kadar oranda mutant virüs var o net değil. Bu bölgelerde insan hareketliliği oldukça fazla. Bu da virüsün hızla yayılmasında büyük bir etken. Özellikle İlkadım bölgesinde, Çiftlik Caddesi, Mecidiye Caddesi gibi caddelerde büyük insan kalabalıklarının olduğunu görüyoruz. Bunun artık son bulması lazım. Vatandaşların bu konuda çok duyarlı olması lazım. Bölge bazında Bakanlığımız bazı tedbirlerin alınabileceğini söylemişti. Samsun ve diğer Karadeniz illerinde daha fazla tedbirler arttırılabilir. Vakalar özellikle mutant virüs ise 14 gün tam kapanma olması gerekir. Mutant virüsün bulaş riski çok daha fazla. Mutant virüsün önüne kapanma dışında geçileceğini düşünmüyorum" dedi.

"BU SÜREÇTE OKULLARIN AÇILMASI YANLIŞ"
Karadeniz Bölgesi'nde tedbirlerin sıklaştırılması gerektiğini dile getiren Furtun, "Bu süreçte Samsun başta olmak üzere bulaş oranı yüksek olan diğer illerde de tedbirlerin arttırılması gerekir. Samsun'da günlük vaka oranı 600'lere ulaştı. Mutant virüs nedeniyle bu sayı hızla artıyor. Bu süreçte vatandaşların çift maske takmaları gerekmektedir. Ancak bu süreçte okulların açılma kararı yanlış. Çünkü henüz daha öğretmenlerin aşılanmalarına yeni başlandı.  Bu karar ne kadar doğru tartışılır. Karadeniz Bölgesi için okullarla ilgili farklı bir karar verilebilir. Çünkü okulların açılması vaka oranlarını arttıracaktır. Kasım ve Aralık ayında bunun bir örneğini yaşamıştık. Bu konuda iyi bir karar alınması gerekiyor" diye konuştu.

'MUTANT VİRÜS GENÇLERİ DAHA ÇOK HASTA EDİYOR'
Mutasyonlu virüsün gençler arasında daha fazla bulaş riski taşıdığının altını çizen Furtun, "Mutant virüsler gençleri daha fazla hasta edebiliyor. Önceden gençler hastalanmıyormuş gibi düşünülüyordu. Ancak mutant virüsün gençleri daha fazla hastalandırdığını biliyoruz. O nedenle çok dikkat edilmesi gerekir. Ev ziyaretleri, hasta ziyaretleri, cenaze ve kalabalık gurupların toplanabileceği diğer alanlara vatandaşların kesinlikle gitmemesi gerekir" şeklinde konuştu.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow