Samsun Şahin Dağları'nda altın bulundu!

Samsun Şahin Dağları'nda altın bulundu!


Kanadalı maden firması olan Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmalarında doğanın yokoluşu sürüyor. Sondaj bölgelerine ulaşım için bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Kanadalı şirketin, bölgede şimdiye kadar açılan 8 sondaj kuyusundan 6’sında altın bulduğu öğrenildi.

‘YALAN SÖYLÜYORLAR ALTIN BULUNDU’

Konuyla ilgili Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, “Şahin Dağları’nda doğa katliamı sürüyor. Şirket sondaj çalışmaları kapsamında binlerce ağacı kesti ve önümüzdeki dönemde de kesmeye devam edecek. Edindiğimiz bilgilere göre, sondaj çalışmalarına ara verilmiş. Şirket yetkilileri, ‘bir şey çıkmadı, o yüzden ara veriyoruz’ diyerek halka yalan söylüyor. Şahin Dağları’nda altın bulunmuştur. Şu ana kadar açılan 8 sondaj kuyusunun 6’sında altın bulunduğunu öğrendik. Şahin Dağları’nda toplam 462 sondaj kuyusu açılacak. Yani açılacak sondaj kuyularının 40’ta biri bile bitmedi. Kanadalı şirketin, bölgede çalışma yapacağı 3 yılı aşkın bir süre var. Ara verilen sondaj çalışmalarına 2021’de devam edileceğini biliyoruz” diye konuştu.

‘SAMSUN DEĞİL, TÜRKİYE ETKİLENECEK’

Fatsa’daki altın madeni ile Şahin Dağları’nı kıyaslayan Dernek Başkanı Av. İlhan Ayrancı, “Şahin Dağları, Fatsa’nın en az 100 katı büyüklüğünde. Burası çok büyük bir alan. Kavak’ı ve Samsun’u nasıl bir sonun beklediğini çoğu insan bilmiyor ve cidden küçük bir kesimin haricinde de bu durum kimsenin umurunda değil. Bu problem sadece Kavak’ın 3-5 köyünü ilgilendirmiyor, Ladik, Havza, Vezirköprü, Atakum ilçelerini öncelikli olmak üzere tüm Samsun’u, Karadeniz’i yani tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor. Şahin Dağları’ndaki çalışmalardan tüm Türkiye etkilenecek” şeklinde konuştu.

‘DEVLET ZATEN O PARAYI KESİMDEN ALIYOR’

Başkan İlhan Ayrancı, “Bu şirketin devlete katkısı yıllık 2-3 milyon dolar olacak, yani devede kulak misali. Devlet zaten Şahin Dağları’ndaki orman kesiminden bu parayı hayli hayli kazanıyor. Ağaç ve orman devam ediyor, aynı zamanda doğamız bize kalıyor ama altın bir seferliğine çıkıyor ve doğa yok olup bitiyor. Altın tüketilmiyor, yenilip içilen bir şey değil. Yatırım aracı ve sermaye olarak ülkenin portföyünde duruyor. Bu proje, bölgeyi bitirecek bir projedir” ifadelerini kullandı.

KADEF’İN 56 DERNEĞİ BİLGİLENDİRİLECEK

Diğer yandan ise Şahin Dağları’ndaki çalışmalarla ilgili bilgilendirme programına girdiklerini belirten Başkan İlhan Ayrancı “Şahin Dağları’yla ilgilli halkımızı ve bölge sakinlerimizi bilgilendirmek amacıyla dernek olarak çalışma halindeyiz. Bu kapsamda, Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF) üyelerine yönelik bilgilendirme yapacağız. KADEF’e bağlı 56 dernek var. Bu dernekleri 10’arlı şekilde bilgilendireceğiz. Köylerimizin dernek başkanları, delegeler ve üyelere yönelik bilgilendirme programımızı bir hafta içerisinde tamamlayacağız. Maden çalışmalarının bölgeyi yok ettiğini anlatacağız. Bölge çiftçisi burada gelecekte ürün ekemeyecek, ekse bile o ürünler yenilemeyecek halde olacak. Hayvanlardan alınan et ve süt tüketilmeyecek. İnsanlar bunları bilmiyorlar, öğrenmeleri gerekiyor. Bu yaşanan katliama toplu olarak ses çıkartmamız gerekiyor, çıkartmadığımız sürece Şahin Dağları’nın yokoluşu sürecektir.” 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow