Samsun için acı iddia: Sağlık çalışanları istifa ediyor!

Samsun için acı iddia: Sağlık çalışanları istifa ediyor!

diyekonustu.com - Korona virüsü pandemisi etkisini sürdürürken, Türkiye'de virüsle mücadele kapsamında önlemler genişletilmeye devam ediyor. Pandeminin ciddi oranda etkisini gösterdiği son günlerde, kentlerdeki hastanelerde de yoğunluk yaşanıyor. Gerek acil servis, gerek poliklinikler ve gerekse yoğun bakım ünitelerinde yer bulmak oldukça zorlaştı. Samsun’da hasta akışının tavan yaptığı son dönemde, sağlık çalışanları büyük sorunlar yaşıyor. Korona virüsüyle ön cephede savaşan sağlık hizmetlileri, istifa etmeye başladı. Pek çok sağlıkçı ise virüse yakalanmamak için istifayı düşünmeye başladı.

 

HASTANELERE EK BİRİMLER KURULUYOR

Geçtiğimiz günlerde diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga BİRGÜCÜ’ne konuşan Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak’ın “Sedye veremeyecek çalışanın bulunamayacağı duruma geleceğiz” sözü gerçekleşmeye başladı. Kentteki mevcut yatak doluluk oranları her geçen gün artarken, sağlık hizmeti veren hastanelere ek binalar kuruluyor. Bu bağlamda önceki gün ‘Yatacak yerimiz yok’ başlıklı manşet haberimizle de; pandemiyle mücadele noktasında hizmet vermekte güçlük çeken Gazi Devlet Hastanesi’nin (GDH) Acil Servis girişinin hemen sol tarafına, virüsle mücadeleye hizmet vermesi amacıyla ek hizmet birimi kurulduğunu duyurmuştuk.

 

 

 

VİRÜSE YAKALANMAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Hastanelerinin hasta kabulünde zorlandığı Samsun’da da, en büyük sorunu, iş yükünü ve riski sağlık çalışanları üstleniyor. Pandeminin ortaya çıktığı günden buyana virüsle en ön cephede savaşan sağlık çalışanları, aileleriyle ve sevdikleriyle iletişimlerini kısıtlamak ve hatta kesmek zorunda kaldı. Öncelikli risk grubunda olan sağlık çalışanları, ‘Virüse yakalanmadıysam şans’ diyor. Sağlık çalışanları kentte, virüsle mücadelenin yanı sıra, virüse yakalanmamak için yoğun çaba gösteriyor. 

 

YA İSTİFA EDİYORLAR YA DA DÜŞÜNÜYORLAR

Diğer yandan pandemi nedeniyle tedirginliğin ve gerginliğin arttığı son dönemde, bazı araştırmalara göre; Türkiye’de sağlık şiddet de artışa geçti. Tüm emeklerine rağmen, hak ettikleri saygı ve karşılığı bulamadıklarını düşünen sağlık çalışanları, istifa yoluna gitmeye başladı. Edinilen bilgilere göre: Samsun’daki gerek devlet ve gerekse bir çok özel hastanede sağlık hizmetlileri istifa etti ve istifa etmeyi düşünüyor.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow