Samsun Amisos Tepesi nerede? Samsun Amisos hazineleri? Amisos Mezarları'na nasıl gidilir?

Samsun Amisos Tepesi nerede? Samsun Amisos hazineleri? Amisos Mezarları'na nasıl gidilir?

diyekonustu.com - Samsun'da gittiniz; Amisos Tepesi'ni görmek istiyorsunuz.. Peki nasıl gideceksiniz? İşte tüm detaylar... Samsun'a giden yerli ve yabancı turistler, 'Samsun Amisos Tepesi nerede? Samsun Amisos hazineleri? Amisos mezarlarının hikayesi? Amisos hazinelerinin hikayesi? Amisos Mezarları'na nasıl gidilir? sorularının yanıtını arıyor. İşte Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Milli Mücadele'nin ilk adımı attığı, 'Atatürk'ün şehri' Samsun'a gittiğinizde size yardımcı olacak Amisos Tepesi, Amisos Hazinesi ve Amisos Mezarları rehberi...


FOTO GALERİ TIKLA: 
Samsun Amisos Tepesi? Samsun Amisos hazineleri? Amisos Mezarları

 


SAMSUN AMİSOS TEPESİ - MEZARLARI VE AMİSOS HAZİNESİ

Amisos'un kuruluşu ve gelişmesi tarihi kaynaklara ve arkeolojik verilere göre başlıca dört aşamada gerçekleşmiştir.

1.Dönem (MÖ 6'ncı yüzyılın başı): Sinop'ta bir koloni oluşturan Miletoslular'ın küçük bir yerleşim olan Amisos'a egemen olup Karadeniz ile Anadolu'nun içlerini bağlayan ticaret yolunun başlangıcı olarak kullanılması.

2.Dönem (MÖ 6'ncı yüzyılın ilk yarısı): Kapadokyalılar'ın Amisos'a yerleşmesi.

3.Dönem (MÖ 6'ncı yüzyıl ortası): Kapadokyalı liderin Foçalılar'a yerleşme izni vermesi ve kentin büyüyüp gelişmesi.

4. Dönem (MÖ 437): Sinop’tan gelen Atinalılar'ın Amisos'a yerleşmesi ve kentin adının Peiraieos olarak değiştirilmesi.

Miletoslular, Toraman Tepe sırtlarında kent surlarını yapmış, caddeler, sokaklar, meydanlar oluşturmuş, dini yapılar ve evler kurmuşlardır. Tepenin doğusunda liman vardır. Buluntular, limanın gerisinde bir Aşağı Kent kurulduğunu göstermektedir. Buluntulara göre Toraman Tepe'nin sırtında kurulan Yukarı Kent'in 44 hektarlık bir alanı kapsadığı söylenebilir. Kentin doğu, batı ve güneyindeki yamaçlar mezarlık olarak kullanılmıştır.

Yukarı Kent yönetici, asker, tüccar, din adamları, toprak sahipleri gibi varlıklı sınıfların yaşadığı yerdir. Liman yakınındaki Aşağı Kent’te ticari depolar ve limanda çalışan denizciler, köleler ve diğer çalışanlar vardır. Malları Anadolu'nun içlerine götüren arabalar ve katırların ahırları, görevlilerin barınakları da buradadır.

2004 yılında başlatılan kurtarma kazılarıyla birlikte Baruthane Tümülüsleri olarak adlandırılan iki yığma tepenin altından mezarlar ortaya çıkarılmıştır.

Baruthane Tümülüsleri'nin Mitridates sülalesinin hüküm sürdüğü Helenistik Dönem’de yapıldığı anlaşılmaktadır. Samsun Müzesi ile İstanbul Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü bilimsel kazıların sonunda iki ayrı mezar ortaya çıkarılarak ziyarete açılmıştır.

İlkadım ilçesi Cedit Mahallesi'nde yapılan bir kurtarma kazısında Amisos Dönemi’ne ait bir aile mezarı ve bu aileye ait hazine ortaya çıkarılmıştır. Mezardan çıkarılan buluntular, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nin en değerli koleksiyonlarından birini oluşturmaktadır.

Amisos'ta nasıl bir yaşam zenginliği olduğunu da gösteren bu altın ziynet eşyaları (ölü armağanları), çanak-çömlek, cam ve mermerden yapılmış arkeolojik eserlerin incelenmesinden, erkek mezarının Pontus Krallığı’nın en üst düzeydeki yöneticilerinden birine, diğer mezarların da bu kişinin eşi ve kızına ait olduğu düşünülmektedir. Mezarda bulunan toprak, cam, metal ve mermer eserler MÖ 4'üncü yüzyıla tarihlenmiştir.

Tür: Manzara-Gezi
Turizm Türü: Kültür Turizmi
Adres: Baruthane Mahallesi, 55100 İlkadım/Samsun

AMİSOS TEPESİNE, MEZALARINA NASIL GİDİLİR?
Amisos Tepesi'ne Batıpark'tan teleferikle ya da arabayla çıkılabilir. Otogara 6, Çarşamba Havaalanı'na 28 kilometre mesafededir. “Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

AMİSOS MEZALARI'NA, AMİSOS TEPESİNE NASIL GİDİLİR?
(Google Maps'ten yol tarihi al)

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow