Samsun Amazon Köyü nerede? Samsun Amazon Adası'na nasıl gidilir?

Samsun Amazon Köyü nerede? Samsun Amazon Adası'na nasıl gidilir?

 

 

 

Samsun kent merkezindeki Batı Park’ta 50 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan Amazon Adası içerisinde yer alan 2.5 dönümlük Amazon Köyü, efsaneye göre, Samsun’un Terme ilçesi Gölyazı beldesi çevresinde yaşadıkları tahmin edilen amazon kadınlarının gündelik yaşamından kesitler sunuyor.

 

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından hayata geçirilen köyde anaerkil bir toplum olan amazonların temsili heykeller, kabartmaları, günlük yaşamlarından kesitler ve eşyaları yer alıyor. Tek memeli ok, yay ve çift ağızlı balta gibi silahlar kullanan Amazon toplumu, efsanevi kadın savaşçılar olarak biliniyor.

 

 

Samsun Terme’de MÖ 3 bin ile 2 bin yılları arasında Thermedon Çayı yöresinde kurdukları Themiskyra kentinde yaşadığı belirtilen Amazonların anısına İlkadım Batıpark içerisinde kurulan Amazon Köyü, Amazonların gündelik yaşamını simgeleyen eşyalar ve savaşçı kadınların heykellerinin yer aldığı Türkiye‘nin en ilginç müzelerinden.

 

 

Eflatun ve Socrates’in eserleri, Homeros’un İlyada’sında ve Hititlerin tabletlerinde de kendilerinden bahsedilen Amazonlar, Samsun ve yöresinin tarihi ve kültürel değerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile On Dokuz Mayıs Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Amazon Köyü, Samsun’a gelen turistlerin uğrak noktalarından. 2010 yılında inşa edilen ve Batı Park’ta yer alan Amazon Adası, bir kanal yardımıyla karadan ayrılan yapay bir adadan oluşuyor.

 

AMAZON KÖYÜ (ADASI) HAKKINDA KISA BİLGİ

 

Samsun Batıpark’ta oluşturulan 2.5 dönümlük köyde Amazon kadınlarının günlük yaşantılarından kesitler, çeşitli canlandırmalarla sunuluyor. 24 Amazon kadın heykeli, çadırlar, mağaralar ve o dönemde kullandıkları eşyaların bulunduğu köye 4 Amazon kadın heykeli daha konulacak.

 

 

AMAZONLAR HAKKINDA BİLGİ

 

Amazon kadınlarının günlük yaşamı, gelenek ve göreneklerine dair farklı kaynaklarda çok ilginç bilgiler yer alıyor. Yılda bir kez düzenledikleri ayin ile kendilerine eş bulan Amazon kadınları, bu dönem dışında hiçbir erkekle birliktelik yaşamıyordu. Birlikteliklerinden doğan çocuklarının erkek olması durumunda çocuğu ya babalarına veriyor ya da sakatlayarak köle olarak kullanıyorlardı.

 

 

Tarihin en savaşçı toplumları arasında gösterilen Amazonlar, yaşadıkları dönemin tüm savaş aletlerini ustalıkla kullanabiliyor, erkeklerden oluşan farklı topluluklara ait ordulara karşı kazandıkları zaferlerle tanınıyorlardı. İyi ok atabilmek için ergenlik dönemindeki kızların göğüslerini dağlayarak yakan Amazonların kız çocuklarını ise at sütü ve kudret helvası ile besledikleri biliniyor.

 

 

Yunan güzel sanatlarında yer alan figürlerde Amazon kadınları sağ omuzlarından aşağıya doğru inen ve kalça üzerinden şeritle bağlanan hafif bir gömlek giymiş, başlarına miğfer takmış, kol, bacak ve ayaklarını ise çıplak bırakmış şekilde tasvir ediliyor.

 

 

Amazon Adası’nda girişinde ziyaretçileri karşılayan, elinde kalkan ve mızrağı ile adayı bekleyen amazon kadın savaşçı heykeli, olanca heybetiyle Karadeniz kıyılarına ayrı bir estetik katıyor. Amazon Savaşçısı Heykeli, 12.5 metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe sahip. 6 ton ağırlığındaki heykel, Samsunlu ve Ankaralı heykeltıraşlardan oluşan 10 kişilik bir grup tarafından 5 aylık bir çalışma süresi sonunda tamamlanmış.

 

 

 

 

Gözleri gerçek protez göz, saçları ise gerçek saçtan yapılan ve Hollywood’da korku filmlerinde kullanılan özel bir silikon madde kullanılarak yapılan heykeller, insan dokusuna yakınlığı ile oldukça gerçekçi. Amisos Tepesi’nin eteklerinde 50 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Amazon Adası’nda yer alan Amazon Heykeli’nin sağ ve sol taraflarına Anadolu Aslanları adı verilen iki heykel bulunuyor.

 

 

İçerisinde amazon toplumuna dair görüntülü ve sesli sunumların yapıldığı aslan heykellerinin içinden merdiven vasıtasıyla en tepeye çıkılabiliyor. Aslanların ağız kısmına çıktığınızda ise inanılmaz bir manzara ile karşılaşıyor ve Amazon Adası epeyce yüksekten izleyebiliyorsunuz.

 

 

Köprüler yardımıyla geçilebilen adada aynı zamanda Amazon kanalı, suni kayak pisti, balık restoranları ve piknik sahaları yer alıyor. İlerleyen dönemlerde ise su parkı, fitness center ve spor tesislerinin inşa edilmesi planlanıyor.

 

 

 

Amazon Köyü ve Amazon Adası giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

Adres: Batıpark, İlkadım, Samsun

Telefon: +90 (362) 234 54 54 GSM: +90 530 157 26 09

Ziyaret Saatleri:
Amazon Köyü ve Amazon Adası ziyaret saatleri 08.30-17.00. Pazartesi günleri 12.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Köy, haftanın 7 günü ziyarete açık.

Giriş Ücreti:
Amazon Köyü ve Amazon Adası giriş ücreti yetişkinler için 2TL, öğrenciler için 1TL. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen müzede Müze Kart geçerli değil.

 

 

SAMSUN AMAZON ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

 

Amazonların izini sürmek ve Samsun’un en güzel yerlerinden birini görmek isterseniz Amazon Köyü ve Amazon Adası, Samsun kent merkezinde, İlkadım ilçesinin Baruthane bölgesinde yer alıyor. Önünden dolmuş, otobüs ve tramvay geçen ve kentin sahil kısmında yer alan Amazon Köyü ve Amazon Adası’na tramvay ile Baruthane durağında inerek ulaşabilirsiniz.

 

 

Dolmuşla gelmek için ise Atakum, Fakülte, Çatalçam güzergâhından geçen araçlara binebilirsiniz. Bununla birlikte kent merkezinden Atakum tarafına giden veya Atakum’dan şehir merkezine giden bütün toplu taşıma araçları da Batı Park’tan geçiyor. Farklı şehirlerden Samsun’a hava yoluyla ulaşım için ise Samsun Çarşamba Havalimanı’na İstanbul ve İzmir gibi kentlerden direkt uçak seferleri düzenleniyor.

 

 

AMAZON KÖYÜ HARİTASI İÇİN TIKLAYIN:

https://www.google.com/maps/dir//41.3222166,36.3283435/@41.322217,36.328344,16z?hl=tr

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow