Samsun Adalet Sarayı önünde eylem: Sözleşmeliler köle değil

Samsun Adalet Sarayı önünde eylem: Sözleşmeliler köle değil

TOLGA BİRGÜCÜ - Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nde çalışan tüm sözleşmeli (4-b li) personel ile birlikte teknisyenler, pedagog, psikolog ve sosyal çalışmacılar Adalet Hizmet Tazminatı’ndan faydalanamıyor. Söz konusu uygulamayla ilgili düzenleme isteyen KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şubesi bugün Samsun Adalet Sarayı önünde basın açıklaması düzenledi. 'Sözleşmeliler köle değil, 'Adalet Hizmet Tazminatı' herkese verilmelidir' diyen BES üyeleri, uygulamaya tepki gösterdi.

'EŞİTLİK İLKESİNE AYRIKIDIR'
Üyeler adına açıklamayı okuyan BES Samsun Şubesi TİS ve Hukuk Sekreteri Bahtiyar Akıncı, "Hükümet ile sarı sendikaların kol kola birlikte saf tuttuğu 25 Ağustos 2021 tarihinde imzalanan 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesinde Adalet Bakanlığına bağlı birimlerde çalışan tüm sözleşmeli (4-b li) personel ile birlikte teknisyenlere, pedagoglara, sosyal hizmet uzmanlarına, doktorlara, hemşirelere, eğitimcilere  Adalet Bakanlığı personeli olarak bir bakıma Adalet için hizmet etmelerine rağmen 'Adalet Hizmetleri' tazminatı ödenmemesi büyük haksızlık ve iş barışını bozan, eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı bir uygulama olan bu durum sarı sendikacılığın kazanım ve ayıpları, çalışan tüm kamu emekçilerinin ise yeni  kayıpları arasına girmiştir. Kamu emekçileri bu ayıbı ve ayrımı asla unutmayacak. Tüm kamu çalışanları eşit haklar ve gerçek kazanımlar alması için mücadeleye sonuna kadar devam edecektir" diye konuştu.

'BOZGUNCULUĞA SON VERİLMELİ'
"Buradan kamu emekçileri adına tüm yetkililere sesleniyoruz" diyen Bahtiyar Akıncı, şöyle devam etti: "Acilen bu mağduriyet giderilmeli, aynı işi yapan aynı yerde çalışanlar arasında eşitsizlik, uygunsuzluk ve iş barışı bozgunculuğuna son verilmelidir. Samsun Büro Emekçileri Sendikası olarak 'Adalet' kavramının belli bir grubun veya mesleğin haklarını korumaktan ibaret olmadığı, Bakanlığımızın yoğun ve stresli ortamlarında çalışan kamu emekçileri  arasında ayrımın yapılmadığı, her türlü eşitsizliğin ve hak kayıplarının giderilmesini ve kamu emekçilerinin ekonomik kayıplarının önlenerek, her kazanım sözü edildiğinde kaygılanmadan, acaba demeden her emekçinin  emeğini koruyacak kazanımlar elde etmek için her türlü demokratik ve yasal haklarımızdan kaynaklanan  mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz."

 

                                   

 

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow