SAMÇEP’ten OKE’ye provokasyon tepkisi: Çarşamba’dan defol

SAMÇEP’ten OKE’ye provokasyon tepkisi: Çarşamba’dan defol

diyekonustu.com - Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) dün Oltan ve Köleoğlu’nun Çarşamba Ovası’nda faaliyet sürdüren biyokütle enerji santrali karşıtı eylemlerde Gökhan Törener adlı üyesinin provokatör olarak yer aldığı gerekçesiyle yerel basına çıkan haberler üzerine açıklama yaptı. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Asılsız suçlamalarla hedef gösterilen hiç bir arkadaşımız yalnız değildir” dedi.

‘ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ HEDEF GÖSTERİLİYOR’
Mehmet Özdağ, “OKE Şirketi tarafından Türkiye’nin en verimli topraklarında Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesinde yapılmakta olan Biyokütle Enerji Santraline karşı yöre halkı tarafından gösterilen tepkiler sonucunda köşeye sıkışmış olmalı ki, santrale tepki gösteren kişiler hakkında mesnetsiz iddia ve suçlamalar yapılmaya başladı. Zehir santralına karşı mücadele içerisinde yer alan SAMÇEP gönüllüsü bir arkadaşımızı hedef gösteren şirket, arkadaşımız hakkında suç duyurusunda bulunacağını, şirketin sesi durumundaki etik yoksunu kalemler yazıyor.  Oysa toprağını, havasını, suyunu ve geleceğini kirleten bir şirkete karşı yasal sınırlar içinde kalarak protesto hakkını kullanmak suç değildir. Uzman bilirkişi raporları da SAMÇEP’in ve SAMÇEP gönüllülerinin haklı olduğunu ortaya koydu. Paniğe kapılan şirket, hiçbir haklı sebebe dayanmadan hakimleri reddederek kurnazlık yapmaya kalkışmıştır. Şimdi de çevre gönüllülerini hedef göstererek provakasyon yaratmaya kalkışıyor” diye konuştu.

Üyeleri provokatörlükle suçlanan SAMÇEP açıklama yaptı: Çevreciler hedef gösteriliyor. Hiç bir arkadaşımız yalnız değildir.  

‘HİÇBİR ARKADAŞIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR’
Mehmet Özdağ, “Halkımız söz konusu şirketin, yasal ve demeokratik haklarını kullananlara karşı yalan yanlış suçlamalarla hedef göstererek santralin Çarşamba Ovasına vereceği zararları örtmeye ve kafaları bulandırmaya çalıştığını gayet iyi bilmektedir. Bu vesileyle nasıl bir çevre felaketiyle karşı karşıya kaldığımızı gözler önüne seren Samsun 3. İdare Mahkemesinin 18 Mart 2020 tarihli kararını bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Mahkeme diyor ki; “Bu tesiste günde 630 ton biyokütle yakılacak, bin 600 metreküp yeraltı suyu kullanılacak ve 38 ton kül çıkartılacak. Bu tesis kömür ile çalışan termik santrallerden yüzde 150 daha fazla azot oksit, yüzde 600 daha fazla uçucu organik bileşenler, yüzde 190 daha fazla partikül madde ve yüzde 125 daha fazla karbon monoksit yayacak. Şimdi biz de bir kere daha diyoruz ki; Suyumuzu, toprağımızı, havamızı savunmak suç ise, hodri meydan! Bizler gücümüzü haklılığımızdan alarak, hukuka bağlı bir çevre mücadelesi veriyoruz. Bizleri devlet karşıtı gibi göstererek, kirli işlerini örtme peşindeler. Şurası kesinlikle bilinmelidir ki asılsız suçlamalara maruz bırakılan ve hedef gösterilen hiç bir arkadaşımız yalnız değildir. Kendilerine her ürlü hukuki ve insani destek vererek yalnız bırakmayacağız” diye konuştu.

‘OKE ŞİRKETİ ÇARŞAMBA’DAN DEFOL’
SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, şöyle devam etti; “SAMÇEP olarak; Bugüne kadar idari mahkemelerde devam eden hukuk mücadelemizin yanı sıra, sebep oldukları ağır çevre ihlali ve içinde yer aldıkları hukuk dışı ilişkiler nedeniyle, Ceza Hukukundan doğan yasal haklarımızı da kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. Çarşamba Ovası Çarşamba halkınındır. Çarşamba’da BES istemiyoruz. OKE şirketi Çarşamba’dan defol.”

Tolga BİRGÜCÜ

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow