Şahin Dağları'ndan Karadeniz'e siyanür akacak!

Şahin Dağları'ndan Karadeniz'e siyanür akacak!

Kanadalı maden firması olan Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmaları sürüyor. Doğa katliamın yaşandığı Şahin Dağları’yla ilgili ciddi bir iddia daha gündeme geldi.

 

Gazete Gerçek Haber Müdürü ve sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Tolga BİRGÜCÜ'ye konuşan Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, önümüzdeki dönemde Şahin Dağları bölgesinden Mert Irmağı kanalıyla Karadeniz’e siyanür akacağını belirtti. Başkan Ayrancı, kentteki yönetici ve siyasilere “Gelin Samsun’a bu kötülüğü yapmayın” diyerek seslendi.

 

 

‘SİYANÜRÜN BİR KISMI TOPRAKTA KALACAK’

 

Başkan Av. İlhan Ayrancı, “Mert Irmağı’nın kaynağı yani başlangıç noktası, halk arasında ‘Sıralı Dağlar’ olarak bilinen bizim Şahin Dağları dediğimiz dağlardır. Bu bölgeden çıkan çok sayıda kaynak suyu birleşerek Mert Irmağı’nı oluşturmaktadır ve bu kanalla Samsun’dan Karadeniz’e dökülmektedir. Bakın, ben Fatsa’da faaliyette olan altın madenini de inceledim. Sürekli olarak araştırma halindeyiz, altının siyanür ile topraktan ayrıştırıldığını biliyoruz. Altın bulunduğu takdirde, siyanür yardımı ile topraktan ayrıştırılacak ve bu işlemden sonra siyanürün bir kısmı toprakta kalacak ve diğer bir kısmı ise siyanür havuzuna alınacak” diye konuştu.

 

 

BULUTLAR SİYANÜRÜ SAMSUN’A YAĞDIRACAK

 

Siyanürün oldukça zehirli bir sıvı olduğunu vurgulayan Başkan Av. İlhan Ayrancı, “Siyanürün bir damlası dahi, saniyeler içerisinde bir insanı öldürebilecek güçtedir. Siyanür, 8 derecede buharlaşmaktadır. Yani Şahin Dağları’ndaki siyanür, hem yaz hem de kış olmak üzere yani yılın 365 günü buharlaşacak. Amerika’da bilim insanlarınca yapılan deneylerin sonuçlarına göre: siyanür buharı tam 370 gün havada asılı kalıyor. Şahin Dağları’nda da bu yaşanacak. Siyanür buharı, Şahin Dağları bölgesinde bulutlara ulaşacak. Bu bulutlar, içerisinde barındırdığı siyanürü, yağmur, kar, çiğ gibi doğa olaylarıyla dağlara, toprağa yani çok geniş bir coğrafyaya yağdıracak. İşletme sahasında ne kadar izolasyon sağlanırsa sağlansın, bu geniş alanın kirlenmesini engelleyemeyecek” şeklinde konuştu.

 

 

‘MERT IRMAĞI KANALIYLA KARADENİZ’E AKACAK’

 

Başkan Av. İlhan Ayrancı, “Bilim insanları ‘siyanürle kirlenen topraktan beslenen hayvanların eti yenmez, yetiştirilen meyve-sebze ürünler tüketilmez’ diyor. Siyanür, ayrıştırıldığı topraktaki her türlü metali yani tüm madenleri eritip akıtmaktadır. Şahin Dağları’nda atın ayrıştırıldıktan sonra geriye kalan siyanürlü toprak içerisindeki demir, civa, bakır, kalay, kurşun gibi diğer madenlerle dere yataklarına bırakılacak. Bu işlem sonrası, dere yataklarında canlı yaşamaz hale gelecek. Yüksek oranda siyanür içeren bu söz konusu sular, Şahin Dağları’ndan başlayıp uzun bir yol katederek, Samsun’un içerisinden geçerek Karadeniz’e dökülecek. Karadeniz zaten hali hazırda oldukça kirletilmiş bir denizdir. Bir de bu şekilde zehirlendiği taktirde, Karadeniz’deki canlı yaşamı çok daha olumsuz yönde etkilenecek. 

 

‘YÖNETİCİLER VE SİYASİLER BUNU SAMSUN’A YAPMAYIN’

 

“Bizim ülkemiz, neslimiz ve insanlarımız en az 500 yıl boyunca altın madeni yüzünden olumsuz yönde etkilenecek diyen Başkan Av. İlhan Ayrancı, şöyle devam etti: “Samsun’un yöneticilerine ve siyasilerine sesleniyorum. Şahin Dağları’ndaki tehlikeyi gözardı etmeyin. Farkına varın. Gelin Samsun’a bu kötülüğü yapmayın. Samsun bunu hak etmiyor. Buradaki çalışmalar, birkaç köyü etkileyecek bir işletme gibi düşünülüyor. Böyle görülmemesi lazım. Şahin Dağları’ndaki bu maden arama çalışmaları, başta Samsun olmak üzere tüm Karadeniz’i vuracak.”

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow