Şahin Dağları'nda Kaz Dağları'nın 5 katı katliam

Şahin Dağları'nda Kaz Dağları'nın 5 katı katliam

diyekonustu.com - Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmaları kapsamında doğa yok oluyor. Bölgede altın bulmak için firmanın açtığı yol ve sondaj noktaları çalışması yürek sızlatıyor. Samsun, burada yürütülen altın arama çalışmaları nedeniyle, siyanür tehlikesiyle karşı karşıya. 

İşte Samsun Şahin Dağları'ndaki katliamın uydu görüntüsü

Yetkililer göreve: Şahin Dağları'da siyanür öldürmeye başladı

KAZ DAĞLARI’NIN 5 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE
Kaz Dağları’nda yaşanan gelişme sonrası açıklama yapan. Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, “Şahin Dağları’nda ilk etap için altın arama izni verilen ruhsat sahası Kaz Dağları’nın 5 katı büyüklüğündedir. Şahin Dağları’nda alınan şu andaki ruhsat sahası 13 bin dönüm yani 13 bin hektardır. Söz konusu alanın büyüklüğü, içerisinde bulunduğumuz tehlikenin durumunu apaçık ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Şahin Dağları'na vurulan sondajlar çeşmeleri kuruttu: Köylü isyanda

YEŞİLIRMAK VE KIZILIRMAK’A DA AKACAK
Öte yandan Şahin Dağları’nda yürütülen siyanürlü altın arama çalışmalarının tehlikelerinden söz eden Başkan Ayrancı, “Şahin Dağları’nda kullanılan siyanür, yalnızca bölgeyi değil aksine tüm Samsun’u tehdit etmektedir. İnsanlar, buradaki yürülen çalışmaların sadece bir kaç köyü etkileyeceğini düşünüyor. Yani sorunun detaylarını bilmiyorlar. Burada altını ayrıştırmak için kullanılan siyanür, sadece Mert Irmağı’na dökülmeyecek. Yeşilırmak ve Kızılırmak’a da dökülecek siyanür akarsular yoluyla Karadeniz’e akacak” şeklinde konuştu.

TÜPRAG'dan Şahin Dağları'nda ÇED oyunu!

KAZDAĞLARI’NDA 425 GÜN MÜCADELE EDİLDİ
Diğer yandan sevindiren haber Çanakkale Kazdağları’ndan geldi. Tüm Türkiye’nin gözleri önünde katledilen Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayan Kanada merkezli Alamos Gold şirketi hakkında CİMER’e yapılan bireysel başvuruya gelen yanıtta, maden şirketinin izninin iptal edildiği belirtildi. Kaz Dağları’nda tam 425 gün soğuk, kar, kış demeden 7/24 Kirazlı Balaban tepesini (cevherin bulunduğu) korumaya alan çevreciler, Kanadalı Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kaz Dağları'nda kurulmak istenen altın madeni projesi izninin iptal edildiğini duyurdu.

Başkan İlhan Ayrancı isyan etti: Yazık değil mi Şahin Dağları'na?

SIRA KAZDAĞLARI’NIN REHABİLİTE EDİLMESİNDE
Karar sonrası İstanbul Kaz Dağları Dayanışması’ndan yapılan açıklamada, *Doğa düşmanı Alamos Gold’u, ancak kararlı ve tüm zorluklara göğüs geren bir direniş pratiği Kazdağları’ndan söküp atabilirdi ve bizler de kararlı, kesintisiz bir direnişi ortaya koyarak bu kazanımı, Türkiye ekoloji mücadelesi tarihine yazdırmayı başardık. Şimdi sıra katliamın gerçekleştirildiği, 350 bin ağacın kesildiği, kurdun, kuşun, domuzun, sincabın yuvası olan bu alanın rehabilite edilmesinde” denildi.


Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ
Kaz Dağları için alınan kararın son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, aynı kararın Şahin Dağları için de verilmesini ümit ettiklerini söyledi. Başkan Ayrancı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Şahin Dağları’nda yaşanan doğa katliamına dur denilmelidir” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow