Sağlıkçının yüzde 83'ü tükendi

Sağlıkçının yüzde 83'ü tükendi

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, 21-28 Nisan Ebeler Haftası nedeniyle açıklama yaptı. Sendika olarak yaptıkları ‘Pandemi Döneminde Sağlık Çalışanları Araştırması’ sonuçlarını paylaşan Başkan Çakmak, sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm üretilmediğini söyledi. Sağlık çalışanlarının yüzde 83’ünün psikolojik olarak tükenmişlik duygusu yaşadığını kaydeden Başkan Çakmak, acil çözüm çağrısı yaptı.


Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak

‘SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ’
Başkan Erdoğan Çakmak, “Ülke olarak salgına karşı verilen bir mücadele ile karşılıyoruz. Bu mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları ise tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakıldılar. Sorunlarına çözüm üretilmedi, talepleri karşılanmadı. Bugün ebe arkadaşlarımız dünyaya gelen her bebeğin ilk nefesinde yanındalar. Anne ve bebek sağlığı için şifa dağıtıyorlar ama 10 yaşından küçük çocuğu olan sağlık çalışanı annelere idari izin yok. Süt izni kullanan sağlık çalışanı annelerde idari izinden mahrumlar yani bebekleri bile mağdur ediliyor. Kendi bebeklerinden ayrılar ama ailelerin bebeklerine kavuşmasını sağlıyorlar. Böyle bir çalışma düzeni içerisinde sağlık çalışanları hizmet üretmeye çalışıyor” diye konuşu.

‘GÜVENDE HİSSETMİYORLAR’
“Sendika olarak yaptığımız ‘Pandemi Döneminde Sağlık Çalışanları Araştırması’ sonuçları çalışanların durumunu net bir biçimde anlatıyor” diyen Başkan Çakmak, “Araştırmamıza göre; Sağlık çalışanlarının yüzde 79’u pandemi dönemi boyunca kendilerine gereken değerin verilmediğini düşünmektedir. Yüzde 92’si aldıkları maaş ve döner sermayelerin yeterli olmadığını belirtmektedir. Çalışanların yüzde 54’ü emeklerinin karşılığının verilmediğini düşünmektedir. Yüzde 70’i geleceğe dair kendini güvende hissetmemektedir. Yüzde 75’inin bu dönemde en büyük kaygısı virüsü aile bireylerine bulaştırmak olmuştur. Bu 1 yılda sağlık çalışanlarının yüzde 33’ü belli bir süre de olsa evinin haricinde bir yerde konaklamak durumunda kalmıştır. Sağlık çalışanlarının yüzde 80’i pandemi dönemi hayatlarından dolayı ailelerine yeteri kadar vakit ayıramadıklarını belirtmiştir. Yüzde 83’ü psikolojik olarak tükenmişlik duygusu yaşamıştır. Sağlık çalışanlarının dile getirdikleri bu meseleler üzerinde durulmalı ve çare üretilmelidir. Özverili ile yürütülen bir mücadelenin karşılığı bu olmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak sorunlara çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz. Ebe arkadaşlarımızın tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir diyoruz” şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow