Play Off'a kalmamak lazım!

Maç öncesi cuma günü üç futbolcusunu kadro dışı bırakan ve diğer futbolcuların antrenman boykotuyla devam eden karamsar manzaranın ardından olumlu gelişme başkan Yüksel Yıldırım’ın mutluluğun resmi için kolları sıvamasıydı. Bunun da semeresi maçta atılan gollerde futbolcuların sevgi yumağı oluşturmasındaydı. 

Maça başlarken Bursaspor lige havlu atsa da genç futbolcuların yurt dışındaki kulüplerin scout ekipleri tarafından izlenmesi bir bakıma oyuncuların sahne alması adına Samsunspor önünde oynamaları onlar için bulunmaz fırsattı. Maça Savicevic’in ara pası ve Yasin’in golüyle başlayan Samsunspor genç kadrodan oluşan Bursaspor futbolcularını moral olarak geride bıraktı. Bilindiği üzere Bursaspor’un bu sezon en dikkate değer oyun yorumu maçın ilk dakikalarında konstantre sorunu yaşamalarıydı.

Maçın ilerleyen dakikalarında seri ve hızlı çıkışlarla dikine oynayan bir Samsunspor hayalini kurmak bu sene mümkün mertebe taraftarların beklememesi gereken bir sarmalda olup bunda teknik heyetin futbol inşasında sağlam oynama prensibini bir hayli kaleciye geri pasla yorumlamak bizim için de kolaya kaçmak olur. Burada asıl sorun futbolcuların oyun kombinasyonunun dikine ve süratli olmaması o açıdan da Samsunspor kontratak oynayacak futbolcu sayısı bile 2-3 kişiyi geçmiyorsa maçların geçmişinde görüldü ki geriye yaslanmak takım için özellikle son 10 dakikaya kadar anlamsız boyuttadır. 

Bursaspor’un bugün kötü oynamasının nedenlerinden birisi kanatlardan gelen Burak Kapacak gibi oyunculara karşı Samsunspor bek oyuncularının başarılı savunmasıydı. Bursa ileri uç futbolcularının da beklenen formdan uzak olmaları da bunun cabasıydı. 

Bugün maçın 4-1 sona ermesi ilerisi için ışık olsa da Samsunspor  eğer geri kalan 3 maçını kazanıp  rakiplerinin de puan kaybetmesiyle ilk 2’den süper lige çıkamazsa play offlarda takımı bekleyen en önemli sorun set oyununda iyi bir duvar olacak forvetin olmaması ve takımın  süratli oynamamasıdır. Kapanan takımlara karşı bu bulunmaz hind kumaşıdır. Peki neden hızlı oynayamıyor Samsunspor? Bunun nedenini ise çoğunuz belki kadronun 30 yaş üstüne bağlayabilirsiniz. Ama asıl sorunu bize Leipzig eski teknik direktörü Alman Ralf Rangnick anlatır: Daha hızlı oynamak istiyorsanız daha hızlı ayaklara değil, daha hızlı zihinlere sahip futbolcularınız olmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow