Plansız onarım eğitimi vurdu

Plansız onarım eğitimi vurdu

Tolga BİRGÜCÜ - Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Volkan Erken, kentteki bazı okullarda başlatılan ve çalışmaları süren deprem güçlendirme çalışmalarını eleştirdi. Başkan Eren, çalışmaların öğrencileri eğitime ulaşma ve velileri ise ek masraf anlamında olumsuz etkilediğini söyledi. Meslektaşlarının da onarım çalışmaları nedeniyle zorluk çektiğini kaydeden Başkan Erken, yetkililere bu tür uygulamaların yaz tatillerinde yapılması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu.


Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Volkan Erken

'EK MASRAF ANLAMINA GELİYOR'
Erken, “Samsun’da deprem güçlendirme çalışmaları nedeniyle bu öğretim yılında birçok okulumuz başka bir okulun bünyesinde eğitim öğretim görüyor. Özellikle meslek liselerimizin mağduriyetleri çok dikkat çekiyor. Şehit İlhan Hamlı MTAL, TOBB İlyas Kılıç MTAL binasında eğitim öğretimini devam ettirmeye çalışıyor. Birçok bölüm mağdur, çünkü atölyeleri taşındıkları okulla uyuşmuyor. Öte yandan benzer şekilde İstiklal MTAL, Piri Reis MTAL bünyesinde iki okul ikili öğretim şeklinde eğitim öğretim yapmakta. Şimdi de Sema Cengiz Büberci MTAL’nin Fatma Çavuş MTAL’ne taşınacağını öğrendik. Aynı mağduriyet orada da yaşanacak. Bu çocuklar zaten pandemide uzaktan eğitimde mağdur oldular. Şimdi de taşınma nedeniyle mağduriyet yaşıyorlar. Adrese dayalı sistem nedeniyle okullarına kayıtları yapıldı ancak okullarından çok uzak başka bir okulda öğrenim görüyorlar. Bu da velilere ek masraf anlamına geliyor" diye konuştu.

'BEDELİNİ SİZ HARİÇ HERKES ÖDÜYOR'
Başkan Erken, şöyle devam etti: "Şimdi yine plansızlığın bir başka mağduriyeti çocuklarımıza, velilerimize ve meslektaşlarımıza yaşatılacak. Onur Ateş Anadolu Lisesi sene ortasında deprem güçlendirme nedeniyle kendi bölgesine çok uzak bir bölgedeki Atakum İmam Hatip Ortaokulu’na taşınıyor. Birçok veli, öğrenci ve öğretmen yine mağdur olacak. Veliler mağduriyetlerini duyurmak için tüm girişimleri yapmışlar ancak sonuç alamamışlar. Deprem güçlendirme şüphesiz gerekli uygulamalardandır. Ancak planlama da bir o kadar gereklidir. Yöneticilerin plansızlığının olumsuz sonuçlarını çocuklarımız, velilerimiz ve meslektaşlarımız yaşıyor. Eğitim-İş Samsun Şube olarak yetkilileri uyarıyoruz; bu tür uygulamaları yaz tatillerine planlayın. İşleri yapacak olan firmalar devletin planlamalarına uymak zorundadır. Uzun sürmesi gereken tadilat projeleri için planlamayı önceden yaparak kamuoyuyla paylaşın. Etkilenecek olan tüm okul paydaşları bunu önceden bilme ve önlemlerini alma hakkına sahiptir. Plansızlıklarınızın bedelini siz hariç herkes ödüyor."

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow