Ölüm stoğu!

Ölüm stoğu!

Türkiye'de geçtiğimiz Cuma gününden buyana İstanbul, İzmir, Mersin, Kırıkkale, Trabzon, Zonguldak, Muğla ve Aydın'da sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 44'e yükseldi. 50 kişinin ise hastanelerde tedavileri sürüyor. Emniyet güçleri olaylarla ilgili soruşturmalar başlatırken, çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı. 

 

 

‘TEDARİK SORUNU YAŞANABİLİR’ DİYE…

 

İddiaya göre: ülke genelinde sahte alkollü içkiye yönelik operasyonlar sürerken ve etil alkol (etanol) satışı yasağının başlamasına az bir zaman kalırken, alkollü içki yapımında da kullanılan etil alkol Samsun’da bazı vatandaşlarca stoklanıyor. Yapılan stoğun nedeninin, ev yapımı alkollü içki üreten vatandaşların etil alkolün tedariki noktasında sorun yaşama ihtimali olduğu iddia ediliyor. 

 

 

 

47 GÜN SONRA TAMAMEN YASAKLANIYOR

 

Diğer yandan; 1 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'nin 31261 sayısında etil alkol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin usül ve esas hakkında değişiklik yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığının "Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle evde alkollü içki yapımında kullanılan etil alkolün satışı tamamen yasaklanmıştı. 

Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre de evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı, yayım tarihinden itibaren 60 gün süreyle yapılabilecek.

 

 

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow