Oltan ve Köleoğlu'nun santrali Çarşamba Ovası'nı haşlıyor

Oltan ve Köleoğlu'nun santrali Çarşamba Ovası'nı haşlıyor

 

 

 

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip olan ve ‘Büyük Ova Kanunu’ kapsamında koruma altına alınan Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ni de kapsayan Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. 

 

ABDAL DERESİ’NDEN KARADENİZ’E DÖKÜLÜYOR

Kazan temizleme ve test çalışmaları süren Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nden (BES), bölgeye atık su tahliyesi yapıldığı ortaya çıktı. Yetkililer santralden çıkan atık suları, iki farklı boru kanalıyla bölgedeki bir akarsuya tahliye ediyor. Çarşamba ilçesinden Karadeniz'e dökülen Abdal Deresi’nde ulaşan sular, diğer yandan ise akarsudaki canlı yaşamını ve bölgedeki diğer canlıları tehdit ediyor. 

 

 

 

 

RESMİ ÜRETİM EKİM SONUNA PLANLANIYOR

Diğer yandan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (25-30 milyon dolara kadar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan enerji şirketi, santralde enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor.

 

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow