Okullar ne zaman açılacak? Tarih belli oldu

Okullar ne zaman açılacak? Tarih belli oldu

 

Koronavirüsü pandemi etkisini sürdürmeye devam ederken, Türkiye'de yüzyüze eğitime geçiş kademeli şekilde gerçekleşiyor. Milyonlarca öğrencinin yeni eğitim dönemine uzaktan eğitim modeliyle başlamasından aylar sonra sınıflar da kademeli olarak okula gitmeye başladı. Yapılan son açıklamalara göre 5. ve 9. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime 2 Kasım'da başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Taayip Erdoğan 5. ve 9. sınıflarda yüz yüze eğitime 2 Kasım 2020 tarihinde geçileceğini duyurdu.

ORTAOKUL VE LİSELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Ortaokullarda 5. sınıflarda liselerde 9. sınıflarda yüz yüze eğitimi 2 Kasım itibariyle başlatıyoruz. Halan uzaktan eğitimin sürdüğü diğer sınıflarla ilgili durumu gelişmelere bakarak en kısa sürede ilan edeceğiz” açıklamasını. yaptı.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL YAPILACAK?

 

* Geçtiğimiz haftalarda uygulama eğitiminin tüm ayrıntılarının salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden yapılandırıldığını duyuran MEB, eğitim kurumlarında Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu doğrultusunda gerekli tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.

* Yüz yüze uygulama eğitimlerinin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi için gerekli tedbirler de alındı. Buna göre öğrencilere okulda geçirdikleri ders içi/dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda rehberlik ve yönlendirmeler yapılacak.

* Okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından takibinin yapılarak okulda gerçekleştirilecek olan yüz yüze eğitim faaliyetleri hakkında öğrencilere Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu'na göre gerekli bilgilendirmeler yapılacak

 

DERS SÜRESİ 30 DAKİKA OLACAK

Uygulama eğitiminin tüm ayrıntıları salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden yapılandırıldı. Buna göre öğrenciler gruplara ayrılarak her ders saati 30 dakika olacak, teneffüsler 10 dakika, öğle arası da 45 dakika olacak. Alan ve dal derslerinin uygulama kazanımları yüz yüze yapılırken teorik dersler ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek. Ayrıca yüz yüze ve uzaktan eğitim ile verilen alan ve dal derslerinin süre, kazanım ve içerik açısından bir bütün olarak değerlendirilmesi, haftalık ders çizelgelerine göre yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders sürelerinin alan zümre öğretmenlerince belirlenmesi sağlanacak.

 

12 EKİM GÜNÜ KADEMELİ GEÇİŞ OLDU

Türkiye’de pandemi süreci devam ederken, eğitim-öğretimde ikinci aşama geçiliyor. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlarla ilgili açıklama yapmış.. Bakan Selçuk, 12 Ekim Pazartesi günü ilkokul 1'inci sınıflarla birlikte, 2, 3, 4; ortaokul 8'inci sınıf ve lise 12'nci sınıfların, köy okullarının ve özel gereksinimi olan öğrencilerin de yüz yüze eğitime başlayacağını duyurmuştu..

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow