Öksürük nasıl durur? Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük nasıl durur? Öksürüğe ne iyi gelir?

diyekonustu.com - Her insanın başa çıkmakta zorlandığı öksürükle ilgili bilimsel bilgileri sizler için derledik. İşte öksürüğün ne olduğunu bilmeniz ve onunla başa çıkabilmeniz için gerekenler...

Öksürük nedir?
Öksürük yabancı partiküllerin, mikropların, tahriş edici maddelerin, sıvıların ve mukusun boğaz ve solunum pasajından temizlenmesini sağlayan istemli veya istemsiz bir mekanizmadır. Akut, subakut ya da kronik olmak üzere farklı şekillerde görülebilir. Genel olarak üç haftadan kısa sürerse akut; 3 ila 8 hafta arasında sürerse ve bu sürenin sonunda iyileşirse subakut ve sekiz haftadan uzun süren kalıcı bir öksürük varsa kronik öksürük adını alır. Öksürük çoğunlukla iki hafta içinde tamamen ya da önemli ölçüde iyileşir.

Öksürük neden olur?
Solunum yollarının temizlenmesi amacıyla devreye giren vücudun doğal refleksi olan öksürük çeşitli nedenlere bağlı olarak normalden daha sık tetiklenebilir. Öksürük genellikle virüslerden kaynaklanır ve tedavi edilmeden kendine kendine iyileşir. Akut ya da kronik öksürük farklı nedenlerle ortaya çıkar.

Kuru öksürük nedir
Beraberinde balgam (mukus) üretimi olmayan öksürük kuru öksürük olarak tanımlanır. Alerjilerden asit reflü hastalığına kadar birçok farklı rahatsızlık kuru öksürüğe neden olabilir. Bazı durumlarda ise öksürüğe işaret eden açık bir sebep yoktur. Sebep ne olursa olsun, devam eden kuru bir öksürük, özellikle de geceleri artış gösteriyorsa hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir.

Balgamlı Öksürük Nedir?
Balgamlı öksürük, balgam üretimi ile birlikte görülen öksürüğe denir. Balgam, göğüs veya boğazın arkasına bir şey sıkışmış gibi bir hisse neden olur. Akciğer ve solunum yollarında normal şartlar altında da bir miktar mukus üretimi vardır.

Alerjik öksürük nedir? 
Alerjik öksürük, bağışıklık sisteminin grip veya soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyondan ziyade bir alerjene yanıtından kaynaklanan öksürük türüdür. Kronik kuru öksürüğü olan bireylerde bu durum yüksek olasılıkla alerji ya da astımdan kaynaklanıyor olabilir. Alerjik öksürüğe genellikle hapşırık, burun tıkanıklığı, ciltte ve gözlerde kaşıntı, burun akıntısı, göz altında mor halkalar gibi başka alerji belirtileri de eşlik eder.

Kuru öksürüğün nedenleri nelerdir?
* Sigara
* Sinüzit, alerjik rinit veya orta kulak iltihabı gibi KBB branşını ilgilendiren durumlar
* Gastroözofageal reflü
* Astım-reaktif havayolu hastalığı
* Bronşit
* Zatürre
* ACE inhibtörleri (yüksek tansiyon ve konjestif kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaç türü)
* Konjestif Kalp Yetmezliği
* KOAH
* Aspirasyon
* Sarkoidoz
* Akciğer Kanseri
* Havayollarına bası yapan mediyasten tümörleri
* Trakeobronşiyal Tümörler

Öksürüğü en çabuk ne keser?
Kabukları ile elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içirin. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir. * Çocuğunuzu uykuya yatırırken oda sıcaklığındaki balı sırtına sürüp, üstüne gazete veya kağıt havlu ile kapatıp, uyumasını sağlayın. 2-3 kez denendiğinde öksürüğü kesecektir

Çok şiddetli öksürüğe ne iyi gelir?
İşte öksürüğe iyi gelen şeyler:
* Ayva çayı
* Ekinezya Çayı
* Yaseminli portakal çayı
* Kuşburnu çayı
* Sütlü bal
* Ihlamur
* Zencefil
* Adaçayı
* Pekmez
* Pastil
* Günde en az 2 litre su
* Zerdeçal ve zencefil

Öksürük hangi hastalıkların belirtisidir?
Tıbbi geçmişlerinde KOAH, astım, mevsimsel alerjiler, asit reflü hastalığı (gastro özofageal reflü hastalığı veya GÖRH) gibi kronik akciğer hastalıkları, akciğer kanseri ve tüberküloz gibi kronik enfeksiyonlar olanların yanı sıra sigara içen kişilerde kronik öksürük görülmektedir.

Neden kuru öksürük olur?
Genelde nezle ve soğuk algınlığı kuru öksürüğe neden olur. Balgamlı öksürük ise genellikle alt solunum yolları enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. En sık sebep olan hastalıklar pnömoni, bronşit, bronşektazi ve akciğer apsesisidir. Balgamlı öksürüğe tanı koymada öksürüğün süresi göz önünde bulundurulur.

Akşam öksürük neden artar?
Geceleri ortaya çıkan, kuru ve balgamsız öksürük genellikle viral üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da alerjiye bağlıdır. Geniz akıntısı, sinüzit ve gastroösefageal reflüye bağlı öksürükler çocuk uykuya daldıktan hemen sonra başlamaktadır. Egzersiz, hareket, gülme ve ağlama ile artan öksürük astıma işaret etmektedir.

Antibiyotik öksürüğü keser mi?
Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının öksürük tedavisinde etkisi çok yeterli değildir. Öksürük ilaçlarının etkili olduğu veya çocuklarda zararlı olduğuna yönelik yeterli bir kanıt da yoktur. Öksürük tedavisi için sıklıkla antibiyotik tedavisi verilir ancak antibiyotiklerin öksürük süresine faydalı olmaz.

Gıcık şeklinde öksürük neden olur?
Havaların bir ısınıp bir soğuması nedeniyle solunum yolları hastalıklarında da artış gözlemlenmektedir. Bu gibi etmenler bir süre sonra kişilerde boğazda gıcık tarzında bir öksürüğe yol açar. Bu hissin nedeni; boğazda biriken sıvının bir süre sonra gıcığa sonrasında da kuru öksürüğe dönüşmesidir.

Buhar öksürüğü keser mi?
Öksürük tedavisi için alternatif yöntemlerden birisi ise buhar tenefüsüdür. Bir kabın içerisindeki sıcak suyun buharı solunarak hava yollarının nemlenmesini sağlanabilir. Bu sayede boğazlar yumuşamaya başlar ve öksürük yüzünden oluşan ağrılar azalır.

Ihlamur öksürüğü keser mi?
Ihlamur Öksürüğe İyi Gelir: Ihlamurun üşütmeden kaynaklanan öksürüğü yatıştırıcı özelliği vardır. Düzenli olarak sıcak tüketildiğinde öksürüğe neden olan bakteri ve mikropları vücuttan atar ve solunum yollarında öksürükten dolayı meydana gelen tahrişleri giderir.

Süt öksürüğü keser mi?
Öksürük için ideal bir yiyecektir. Ilık süt - bal: Bal katarak içeceğiniz ılık süt, öksürüğünüzü alır ve boğazınızı tamamen rahatlatır. Boğazınızdaki gıcığı ve öksürüğün gelmesini engeller.

Limon öksürüğü keser mi?
Bakterileri temizleyen bal ve yüksek C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren limon karışımı, özellikle üst solunum yollarını etkileyen hastalıkların neden olduğu öksürüğe karşı etkili bir çözümdür.

Öksürük ve boğaz yanmasına ne iyi gelir?
Boğaz yanması ve öksürüğe iyi gelen evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:
Tuzlu suyla gargara yapmak.
Çok sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durmak.
Aşırı acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak.
Nane, papatya, zencefil, ıhlamur gibi bitki çayları tüketmek.

Karabiber bal karışımı nasıl yapılır?
Bal-karabiber karışımı öksürüğü yavaşlatır. Karabiber çayı için, 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Üzerine kaynar su dökülerek 10 dakika kadar demlendirilir. Demlenen çay süzülür ve içilir.

Sarımsak öksürüğü keser mi?
Bir bardak kaynar suyun içerisine bir diş sarımsak ve 2 adet tarçın ilave edin. 5 dakika demlendikten sonra için. Öksürüğü anında kestiği biliniyor.

Boğaz enfeksiyonu için ne yapmalı?
Boğaz ağrısından kurtulmak için tuzlu su ile gargara yapmak iyi bilinen doğal bir çaredir. Tuz suyu boğaz dokusundan çekerek şişmeyi azaltır. Boğazdaki istenmeyen mikropları öldürmeye de yardımcı olabilir. 1 fincan ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz atın ve erimesi için karıştırın.

Boğazda ağrı ve yanma neden olur?
Boğazda yanma hissi olmasının nedenlerinden birisi genellikle bademcik iltihabı olarak bilinir. Faranjitte boğaz yanmasının en önemli nedenleri arasında olmaktadır. Gırtlak iltihaplanması olarak bilinen larenjit rahatsızlığı da boğaz yanmasına neden olmaktadır.

Boğazdaki gıcık balgam nasıl atılır?
Bol bol su içerek katılaşan balgamın yumuşayıp atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Sıcak suyla duş alırken 5-10 dakika buharı soluyabilir ve bir kâse sıcak suyun içine nane ya da okaliptüs yağı damlatarak derin nefesler alabilirsiniz. Bir bardak ılık su içine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek içebilirsiniz.

Gece uyurken öksürüğe ne iyi gelir?
Gece öksürüğü tedavilerinden bir diğeri okaliptüs kullanmaktır. Okaliptüs, göğse sürülen merhemlerde kullanılan popüler bir maddedir. Yatmadan önce bir okaliptüs pastili emmek veya göğse sürmek gece boyunca öksürmeden ve daha rahat uyumaya yardımcı olabilir. Hava kanallarını rahatlatmak için buhar da kullanabilirsiniz.

Alerjik öksürük nedir?
Burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması ve kaşıntısının yanında alerjiden kaynaklanan öksürük rahatsız edici ve sinir bozucudur. Öksürüğe sebep olan genellikle burundaki balgamın boğazın arkasına aktığı burun arkası akıntısıdır. Alerjik astım da inatçı öksürüğe yol açabilir.

Öksürüğe iyi gelen formüller
* Ihlamur
* Taze veya kuru ayva yaprağı
* Ekinezya çayı
* Ayva, bal ve ıhlamur
* Zencefil, bal ve karanfil
* Toz biber ve bal
* Yeşil çay ve kakule


Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir evde?
Evde sıcak suyu açıp buharlaşma ortamı sağladıktan sonra olabildiğince bebeği banyoda oyalamaya çalışın. Bu esnada direkt olarak kaynar sıcak su ile bebeği sakın temas ettirmeyin. 1 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa ılık suya birkaç damla limon damlatın ve bal ekleyip içirin.

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir doğal yöntemler?
Pekmezli Doğal Şurup: 1 tatlı kaşığı tereyağ, 1 tatlı kaşığı limon, 1 çay bardağı pekmez.
Zencefil ve Bal Karışımı: Bağışıklık sistemini güçlendiren bu karışım çocukların hastalıklara karşı direncini korur.
Karabiber Çayı: 1 fincan kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı karabiber eklenerek 5-10 dakika demlenmesi beklenir.

Balgam söktürücü ilaçlar nelerdir?
SEKROL, balgam salgısını sulandıran ve salgılanmasını kolaylaştıran balgam söktürücü bir ilaçtır. Bu sayede balgamın kolayca atılmasını sağlayarak solunum güçlüğünü giderir ve öksürüğü azaltır. Mukus, solunum yollarını nemli tutmak ve akciğerleri tahriş edici maddelerden korumak gibi vücut için yararlı birçok işlevi yerine getirir. Fakat balgamlı öksürükte solunum sisteminde aşırı bir mukus üretimi söz konusudur. Balgamlı öksürük en çok soğuk algınlığı, grip gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu hastalıkların seyri esnasında burun ve geniz akıntısı ile halsizlik gibi belirtiler hastalık tablosuna eklenebilir. Bu öksürük türü akut ya da kronik şekilde kendisini gösterebilir.  

Öksürük ne kadar sürerse doktora gidilmelidir?
Öksürük devam etme süresine göre akut, subakut ve kronik öksürük olarak üç ana başlıkta incelenir. Üç haftaya kadar olan sürede devam eden öksürük akut, 3-8 hafta arasında bir süredir devam eden öksürük subakut, 8 haftadan daha uzun süredir devam eden öksürük kronik öksürük olarak adlandırılır. Erişkinde akut öksürük en sık sinüzit, alerjik rinit, KOAH atakları, astım, pnömoni gibi nedenlerle görülür. Subakut öksürük en sık olarak bronşit, sinüzit gibi enfeksiyonların ardından veya astım ya da KOAH gibi hastalıkların ataklarından sonra görülür. Kronik öksürük ise sıklıkla postnazal akıntı sendromu (burun ve sinüslerden gelen sekresyonun boğaza akması sonucu oluşuyor), astım ve gastroözofageal reflü (GÖR) gibi durumlarla birliktedir. Daha nadiren de kronik öksürüğe kanserler, tüberküloz, sarkoidoz, zatürre ve romatizmal-immünolojik akciğer hastalıkları neden olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta öksürüğün süresi ile öksürüğe neden olabilecek hastalıkları kesin olarak tespit etmenin mümkün olmadığıdır. Kronik öksürüğü olan bir hastada öksürüğe neden olan şey, aslında akut öksürük yaptığı düşünülen sinüzit veya alerjik rinit gibi bir hastalığın yetersiz veya uygun olmayan şekilde tedavisi de olabilir. Aynı şekilde kronik öksürüğe neden olacağı düşünülen bir akciğer kanseri vakası da yani başlayan öksürük şikayeti ile gelebilir. Burada önemli olan hikaye ve fizik muayene basamaklarının geniş bir perspektifte ele alınmasıdır. Normal hayatın seyrinde öksürük görülmez. Yeni başlayan birkaç gün içinde sıklaşan ataklar haline gelen, eşlik eden başka belirtilerin de olduğu öksürük şikayeti olması halinde doktora başvurulmalıdır.

Öksürük nasıl geçer?
Boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerin hafifletilmesinde bal katkı sağlayabilir. 2 çay kaşığı bal, ılık su ve limon ile hazırlanan sıcak çay öksürük şikayetinin kontrol altına alınmasında etkili olabilir. Nane yaprağının sağlığı olumlu yönde etkileyebilecek birçok farklı özelliği vardır. İçinde yer alan menthol türevi maddeler üretilen mukusun parçalanmasına yardımcı olarak solunum yollarında temizleyici etki gösterebilir. Buharlı duşlar, sıcak çaylar ya da pastil gibi yöntemler size yardımcı olamadığında, öksürüğü hafifletmek için doktorun önerdiği çeşitli ilaçlara kullanılabilir. Tedavide reçete edilebilen ilaçlardan bazıları şunları içerir; Dekonjestanlar: Bu grup ilaçlar uygulandıkları bölgede yer alan kan damarları üzerinden etkilerini gösterirler. Bu damarlarda büzülmeye neden olan dekonjestanlar böylelikle çevre dokulara kan akımının azalmasına ve boyutlarının küçülmesine neden olur.
Dekonjestan etki gösteren ilaçlar, şişmiş burun dokusunu küçülterek ve mukus üretimini azaltarak burun tıkanıklığının giderilmesine ve akciğerlerdeki balgamın kurtulmasına yardımcı olur. Böylece aşırı balgamdan kaynaklanan öksürüğün kontrolünde ve nefes almanın rahatlatılmasında etkilidir. Balgam sökücü ilaçlar: Ekspektoran ilaçlar olarak da bilinen bu ilaç grubu, etkilerini mukus tabakasını yıkarak gösterir. Balgamın atılmasını kolaylaştırarak öksürüğü hafifletir. Öksürük baskılayıcıları ilaçlar: Göğüs ağrısına yol açacak kadar şiddetli öksürük durumunda dekstrometorfan gibi öksürük kesici bir ilaç önerilebilir. Bu ilaçların etki mekanizmalarının temelinde öksürük refleksinin baskılanması yer alır. Alerjik öksürükte antihistaminik grubu ilaçlar yardımcı olabilir. Astıma bağlı öksürük varsa tedavide astım ilaçları kullanılır.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow