ODTÜ'lü akademisyenler: Öğrencime dokunma

ODTÜ'lü akademisyenler: Öğrencime dokunma

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına yönelik protestoları devam ediyor. Protestolar devam ederken Boğaziçililere bir destek de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) akademisyenlerinden geldi.

Boğaziçi protestolarına destek için bir araya gelen ODTÜ akademisyenleri, yaptıkları açıklamada "Rektör atamasına karşı, temel evrensel özerk-demokratik üniversite geleneklerini ve akademik ilkelerini savunan tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı itirazlarına katılıyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz" denildi.

Boğaziçi Üniversitesi'ne AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 Ocak'ta rektör olarak atadığı Melih Bulu'ya yönelik protestolar yurdun birçok yerinde devam ediyor.

Tıkla: Mehmet Ali Alabora'dan Boğaziçi protestolarına destek

'ÖĞRENCİME DOKUNMA'
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) akademisyenleri, bugün Boğaziçi protestolarına destek vermek için kendi kampüslerinde bir araya geldi. Protestolar kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin serbest bırakmasını isteyen akademisyenler "Öğrencime dokunma" dövizi taşıdı.

AÇIKLAMA ŞÖYLE:
Akademisyenlerin açıklamasında şöyle denildi: "Boğaziçi Üniversitesi'ne yapılan rektör atamasına karşı, temel evrensel özerk-demokratik üniversite geleneklerini ve akademik ilkelerini savunan tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı itirazlarına katılıyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz. Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duyuyoruz. Oysa, evrensel hukuk ilkeleri gereği anayasal güvence altına alınmış olan ifade ve protesto özgürlüklerini kullanmak isteyen bu öğrenciler polis şiddetine maruz kalmaktadır. Kendilerine yönelik baskı ve şiddet son bulmalı, bu süreçte gözaltına alınan ve tutuklanan herkes derhal serbest bırakılmalıdır. ODTÜ öğretim elemanları olarak, üniversitelerin akademik, idari ve mali özerkliğe sahip ve bu özerklik sonucu topluma hesap veren demokratik kurumlar olması gerektiğini düşünüyoruz. Üniversitelerin dışarıdan herhangi bir baskıya maruz bırakılmaması toplumsal refah açısından önemlidir. Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik usullerle seçilmiş kurullarda kalması, yöneticilerin ise bunların uygulayıcısı olması özerklik için gereklidir. Tüm akademik birim yöneticilerinin seçimle belirlenmesi de bu özerkliğin ve hesap verebilirliğin diğer bir teminatıdır. Ülkemizdeki tüm üniversitelerde rektörlerin ve diğer yöneticilerin seçimle işbaşına gelmesi bu açıdan çok önemlidir. Yaşadığımız sorun sadece Boğaziçi Üniversitesi'nin değil, tüm Türkiye üniversitelerinin ve olası olumsuz sonuçları açısından Türkiye'nin sorunudur. ODTÜ öğretim elemanları olarak, Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan ve özerk-demokratik üniversite ilkesine zarar veren gelişmeleri kaygıyla izlediğimizi, bu ilkenin savunulmasının toplumsal bir sorumluluk olduğunu ve bu nedenle bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz."


Melih Bulu kimdir?
Prof. Dr. Melih Bulu, 2016 ile 2019 yılları arasında İstinye Üniversitesi'nde dekanlık ve rektörlük yaptı. 17 Ocak 2020'de Haliç Üniversitesi rektörlüğüne atanan Bulu, bu görevde bir yılı tamamlamadan Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Bulu, 2010 ile 2016 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi'nde İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölümü'nde bölüm başkanlığı yaptı.

Aynı zamanda AK Parti Sarıyer İlçe Teşkilatı kurucularından biri olan Bulu, 2015'te AK Parti İstanbul 1. bölge milletvekili aday adayı oldu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Mühendisliği'nden 1992 yılında mezun olan Melih Bulu, yüksek lisans ve doktora eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamladı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow