Niye geldin Samsun’a?

Niye geldin Samsun’a?

TOLGA BİRGÜCÜ VE GERÇEK MEDYA’YA HAKARETLER ETMİŞTİ
diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Yazı İşleri Müdürü Tolga Birgücü’ne 2019’un Ekim ayında, Oltan ve Köleoğlu Enerji (OKE) A.Ş. tarafından ilçelerine yapılan biyokütle enerji santrali için kendisine baskı yapılarak ‘Santrale izin vermek zorunda bırakıldım’ diyen ve Birgücü’nün bu açıklamalarını ‘ZORUNDA BIRAKILDIM’ başlığıyla gazetenin manşetine taşıdığı Çorum’un Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar önceki gün Samsun’a gelerek CHP’li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi ziyaret etti. 

‘FİRMA HALKA ‘İSTİHDAMI ENGELLİYORLAR’ DİYOR’ DEMİŞTİ
Veli Aylar, gazeteci Tolga Birgücü’ne “Açık konuşayım, santralin zararları hakkında akademik bir bilgim yok ancak faydalarından fazla zararının olduğuna kanaatim tam. Bakın söz konusu santral, ilçemizde de tarım arazisine yapıldı. Bizim arazimiz belki bir Çarşamba Ovası kadar verimli değil ancak burasının da niteliği bir tarım arazisi. Buna izin vermek istemezdim ancak mecbur bırakıldım. Mecitözü’nde işsizlik çok fazla. Firma bir propaganda yöntemi izliyor. Önce bölge halkına istihdam yaratacaklarını söylüyor, sonra da belediye başkanı veya bölgenin yöneticileri karşı çıkınca ‘istihdamı engelliyorlar’ diyerek halkla sizlerle karşı karşıya getiriyorlar. Kısacası burada böyle bir yöntem izlendi ve mecbur bırakıldım. Bu santrali burada da baskıyla kurdular. İlçemde işsizliğim olmasa, bu tesisi buraya kurdurmam mümkün değildi. Şimdi Mecitözü’ndeki bu santralde 20-25 kişi çalışıyor” diye konuşmuştu.

‘HAMMADDE YETMEYİNCE KÖMÜR VE LİNYİT YAKIYORLAR’ DEMİŞTİ
“Bu tür yatırımcı firmaların istihdam sorunu olan bölgelere yatırımlarını yaptıklarını düşünüyorum” diyen Veli Aylar, “İstihdama ihtiyaç yoksa böyle bir yatırım kesinlikle gereksiz. Hatta yanlış anlaşılmasın, istihdama ihtiyaç varsa eğer daha niteliği düşük araziye kurulmalı. Santral ilk kurulduğunda, burada ağaç, çiçek sapı, ot ve benzeri tarımsal atıklar yakıldı, sonra bu atıklar yetmeyince kömür ve linyit alımına başladı. Samsun’a bu santral kurulursa, inanın sizin orada da bunlar yaşanacak” ifadelerini kullanmıştı.

AYLAR’IN AÇIKLAMALARINI OLTAN VE KÖLEOĞLU ŞİRKETİ SPONSORLU REKLAM YAPMIŞTI
Haberin yayınlanmasının ardından ise çark edip haberi yalanlayarak Tolga Birgücü’ne ve Gerçek Medya Grubu’na hakaretler etmişti. Veli Aylar’ın sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamaların ardından ise Oltan ve Köleoğlu adlı şirket, bu açıklamaları alarak ‘YALAN HABER’ şekilde sponsorlu sosyal medya reklamları çıkmıştı.

MECİTÖZÜ’NDEKİ SANTRALDEN ÇARŞAMBA OVASI’NA DA KURULDU
Diğer yandan geçen süreç içerisinde; çevreye zararları bilim insanlarınca ortaya konulmasına rağmen ‘zararsız’ algısı oluşturulmaya çalışılan Çorum’un Mecitözü ilçesine de kurulan biyokütle enerji santrali, Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince Türkiye’nin en nitelikli tarım arazilerine sahip olan ‘Büyük Ova’ kanunu kapsamında koruma altında olan Çarşamba Ovası’nda hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen kurularak faaliyete geçirildi.

TARIM ARAZİLERİ KİMYASAL ÖRTÜYLE KAPLANIYOR
Faaliyetini sürdüren Çarşamba Ovası’ndaki biyokütle enerji santrali, bölgeye ve bölge insanına eziyet oluyor. Santralin bacalarından çıkan, duman, kül ve buhar bölge insanının üzerine, evlerine ve tarım arazilerine yağıyor. Güne kimyasal kokusuyla uyanan vatandaşlar, pencerelerinden dışarı baktıklarında arazilerinin beyaz bir kimyasal örtüyle kaplandığını görüyor.

YARIN ÇARŞAMBA OVASI'NDA SANTRALE TEPKİ EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Öte yandan ise santrale gerek çevre örgütleri, gerek siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlarca santrale tepkiler dinmek bilmiyor. Bu bağlanda yarın saat 10:30’da Samsun Sivil Toplum Konfederasyonu Başkanlığı’nın (SAMKON) öncülüğünde Çarşamba Eğercili Mahallesi’nde “Siz Samsunluları uysal  koyun mu zannettiniz?” temalı basın açıklaması gerçekleştirilecek.

PARTİLİSİ CEMİL DEVECİ'Yİ ZİYARET ETTİ
Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketinin biyokütle enerji santallerinden birini daha kurarak faaliyete geçirdiği Çorum’un Mecitözü ilçe Belediye Başkanı Veli Aylar, CHP’li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi ziyaret etti.

DEVECİ: MECİTÖZÜ HALKININ SELAMINI İLETTİ
Başkan Cemil Deveci, “Mecitözü Belediye Başkanımız Veli Aylar ziyaretimize geldi, Mecitözü Halkı'nın selamlarını iletti. Kendisine nazik ziyareti ve kıymetli armağanı için teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” açıklamasını yaptı.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow