Mutasyon yayılıyor: Bakan Koca'dan kritik uyarı geldi

Mutasyon yayılıyor: Bakan Koca'dan kritik uyarı geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan kritik uyarı geldi. Koca, mutasyonlu koronavirüs tespit edilen kent sayısının 17'ye ve kişi sayısının ise 128'e yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca, söz konusu artışın aşı çalışmalarını da etkileyebileceğini söyledi, uyarılarda bulundu. 

'MUTASYONA KARŞI DİKKATLİ OLMALIYIZ'
Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı: "Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız. Avrupa'daki vaka artışlarının arkasındaki etmenlerden biri virüsün mutasyonlu varyantı.

128'E YÜKSELDİ VE 17 ŞEHİRDE GÖRÜLDÜ
* Ülkemizde mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısı 128'e yükselmiştir. 17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü.

YENİ MUTASYONLAR AŞI ÇALIŞMALARINI ZORLAYABİLİR
* Virüsün mutasyona uğramış olması şimdilik aşı çalışmalarını etkilememektedir. Ancak yeni mutasyonlar aşı çalışmalarını da zorlayabilir.

TEMKİNLİ HAKEKET ETMELİYİZ
* En büyük silahımız halen maske ve mesafe kuralına uymak. Vaka sayılarını kontrol etmek elimizde. Kontrol elimizdeyken kıymetini bilerek temkinli hareket etmeli ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız.

1 OCAK GÜNÜ AÇIKLAMIŞTI
Bakan Fahrettin Koca, 1 Ocak’ta yaptığı açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu korona virüsü tespit edildiğini açıklamıştı.

Mutasyonlu virüs hangi illerde görüldü?
1 Ocak günü Türkiye'ye geldiği açıklanan mutasyonlu koronavirüs (B117) yayılımını sürdürürken, 'Mutasyonlu virüs hangi illerde görüldü?' internette en sık aratılan sorular arasına girdi. Bakan Koca'nın bu akşam yaptığı açıklamada Türkiye'de 17 şehirde mutasyonlu koronavirüse rastlandığı kaydedildi. Bakan Koca, diğer yandan "Mutasyonlu konavirüs kaç kişide var?" sorusunun cevabını da 128 olarak verdi.

Mutasyonlu virüs aşıları etkiliyor mu?
DSÖ'nün Kovid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise bir soru üzerine, "İngiltere, yeni tip koronavirüsün daha fazla yayılan türünün aşıları etkilemediğini belirtti" ifadesini kullanmıştı.

Mutasyon nedir? Varyant ne anlama gelir?
Koronavirüsün mutasyona uğramasının ardından 'Mutasyon' ve 'Varyant' kelimeleri, Google'da en çok arananlar listesinde yer almaya başladı. Mutasyon ve Varyant kelimelerinin anlamları koronavirüs son dakika haberleriyle beraber araştırılmaya başlandı. Peki mutasyon ne demek, varyant ne anlama gelir? 

Mutasyon varyant ne demek?
Mutasyon ve varyant kelimeleri değişim anlamına gelmektedir. Mutasyon, varyant ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonlar, genel olarak germ hattı mutasyonları ve somatik mutasyonlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İlginizi çekebilir:
Yeni koronavirüs mutasyonu (B117) hakkında ne biliyoruz?

Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni virüs açıklaması
Korkutan haber: Çocuklara bulaşma riski daha yüksek
Koronavirüs nedir? Nasıl yayılır? Etkileri nelerdir? Belirtileri nelerdir?

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow