Mimarlar Odası'ndan meclise çağrı: Bu bir aklama operasyonudur!

Mimarlar Odası'ndan meclise çağrı: Bu bir aklama operasyonudur!

Önceki dönemde kamu arazilerinin peşkeş çekildiği ve birçok usulsüzlüğün ayyuka çıktığı Samsun’un Canik ilçesinde tarih tekerrür ediyor. Canik Belediye Meclisi, 6 Ekim günü gerçekleştirilen toplantıda, arkeolojik alana usulsüz kurulan özel mülkü korumak için getirilen teklifi kabul etmişti. Söz konusu teklif bugün Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geliyor. 

ÖZEL MÜLKÜN YIKILMASINI ENGELLEYEN TEKLİF

Samsun’un Canik ilçesinde Sancaktepe projesinin uygulandığı 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nda yer alan araziye yapılan özel mülk usulsüz çıktı. Canik Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, yapıyla ilgili düzenleme yapılmasını engelleyen ‘plan değişikliği’ teklifini geçtiğimiz hafta Canik Belediye Meclisi’ne getirdi.

CANİK BELEDİYE MECLİSİ USULSÜZ YAPIYI KORUDU

İbrahim Sandıkçı başkanlığındaki belediyenin ilgili biriminin getirdiği teklif, 6 Ekim’de gerçekleşen belediye meclisinde İYİ Parti, MHP ve CHP gruplarından red alırken, AK Parti grubudan olumlu oy aldı. Söz konusu madde, oy çokluğu ile kabul edildi. Alınan kararla, usulsüz yapının yıkılmasının önüne geçilmiş oldu.

YARIN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’DE GÖRÜŞÜLECEK

Söz konusu madde yarın Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geliyor. Saat 14:00’te Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilecek meclis toplantısında, usulsüz yapıyı korumaya amaçlayan teklifle beraber 61 gündem maddesi görüşülecek.


MEMİŞOĞLU: MECLİS USULSÜZLÜĞÜN AKLANMA YERİ DEĞİLDİR

Canik Belediye Meclisi’nde alınan kararın hukuka uygun olmadığını belirten TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, “Burada atılan adımlar, usulsüz bir yapının aklama operasyonudur. Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin buna alet olmayacağını düşünüyoruz. Meclisimizde konunun çok daha ayrıntılı ve detaylı irdeleneceği sonrasında ise reddedileceği kanaatindeyiz. Mimarlar Odası olarak konunun takipçisiyiz. Samsun’da yaşanan bu usulsüzlükle ilgili, her türlü yasal yollara başvuracağımızın bilinmesini isteriz. Büyükşehir Belediye Meclisi, usulsüzlüğün aklanma yeri değildir” diye konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow