Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: MEB'den sınavlarla ilgili açıklama!

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: MEB'den sınavlarla ilgili açıklama!

Sınavlar nasıl olacak? sorusunun cevabı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) uzaktan eğitim ve sınavlarla ilgili bir açıklama yaptı. Öğrenciler ise MEB'in açıklaması sonrasında sınavlarla ile ilgili detayları araştırmaya başladı. Peki sınavlar iptal mi oldu, liselerde sınavlar nasıl olacak?

Okullarda sınavların nasıl yapılacağı Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen açıklama ile beraber belli oldu. Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim süreci devam ederken, MEB'ten gelen açıklamada, okullardaki sınavlar ve yarıyıl tatili takvimiyle ilgili yeni düzenlemelerin yapıldığı bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Bu eğitim-öğretim yılında ilkokullarda sınav yapılmayacak, karne notları ders etkinliklerine katılım puanı ile belirlenecek. Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait bir (1) yazılı/uygulama puanları ve performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacak" bilgisi verildi. İşte detaylar..

KARNE NOTLARI NASIL BELİRLENECEK?
Okullarda sınavların olup olmayacağı ile ilgili MEB tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Koronavirüs önlemleri kapsamında kademeli şekilde yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından artan vaka sayıları ile beraber uzaktan eğitime geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu eğitim-öğretim yılında ilkokullarda sınav yapılmayacağı, karne notları ders etkinliklerine katılım puanı ile belirleneceği duyuruldu.

OKULLARDA SINAVLAR YAPILACAK MI?
MEB'den koronavirüs pandemisi tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim süreci, okullardaki sınavlar ve yarıyıl tatili takvimiyle ilgili yeni düzenlemeler konusunda basın açıklaması yapıldı. Buna göre ilkokullarda sınav yapılmayacak, karne notları ders etkinliklerine katılım puanı ile belirlenecek. Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait bir (1) yazılı/uygulama puanları ve performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacak. Sınav notu bulunmayan şubelerin sınavları, okul ortamında ve sosyal mesafe/hijyen tedbirlerine uygun olarak seyreltilmiş gruplar hâlinde gerçekleştirilecek. İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla sadece ortaöğretim öğrencileri, kendi isteklerine bağlı olarak, 28 Aralık Pazartesi gününe kadar velilerinin okul yönetimine başvurması halinde, öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türünde olması kaydıyla, ‘o tarih’ itibariyle bulundukları illerde sınavlara katılabilecek.ARA TATİL SÜRESİ DE EKLENDİ
Açıklamada, "İlkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanacağı 22 Ocak'a kadar devam edecek. 25 Ocak Pazartesi günü başlayacak yarı yıl tatil süresine ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil süresi de eklenmiştir" ifadelerine yer verildi.

 


 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow