Milletvekili Yaşar'dan TBMM'de Samsun için çevre isyanı

Milletvekili Yaşar'dan TBMM'de Samsun için çevre isyanı

diyekonustu.com - Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip durumdaki ‘Büyük Ova’ kanunuyla koruma altına bulunan Çarşamba Ovası’nda hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen kurulan Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketinin yatırımcılığında kurulan biyokütle enerji santraline bir tepki de İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar’dan geldi. Milletvekili Yaşar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında gerçekleştirilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın toplantısında Samsun'un çevre sorunlarını anlatarak, çözüm bulunmasını istedi.

'BU TOPRAKLAR BİZİM'

Çarşamba Ovası’nda kurulan biyokütle enerji santrali konusunun uzun zamandır takipçisi olduklarını kaydeden Milletvekili Yaşar, hakkında açılan davalara rağmen santralin faaliyete başladığını ifade ederek, “Bu nasıl iş?” Sorusunu sordu. Diğer yandan Kanada uzantılı maden şirketi TÜPRAG’ın altın arama çalışmalarını sürdürdüğü Kavak ve Havza ilçeleri sınırlarını da kapsayan Şahin Dağları’ndaki doğa katliamına değinen Milletvekilİ Yaşar, “Bu topraklar bizim. Şahin Dağları'nı delik deşik ederek ve toprağı öldürerek yapılan bu çalışmalar bir an önce sonlandırılmalıdır” dedi.

MECLİSE ‘ÖNERGE’ SİTEMİNDE BULUNDU

"Bir yıldır gerek yöre halkının gerek bizim tüm serzenişlerimize, tepkilerimize ve yasal mücadelelere rağmen Samsun’un Çarşamba ilçesinde sürdürülen biyokütle enerji santrali neredeyse üretime geçti" diyen Yaşar, "Bu süreçte Samsun’da ortaya çıkacak çevre sorunlarının araştırılması için meclise verdiğimiz araştırma önergesi de kabul edilmedi" diyerek sitem etti. 

18 YILDA TARIM BİTME NOKTASINA GELDİ’

Tarım alanlarının önemine ve son bilirkişi raporundan çıkacak sonuca değinen Milletvekili Yaşar, komisyon toplantısında şu ifadeleri kullandı: “Yıllardır ‘Tarım alanlarında bırakın sanayi yapmayı konut bile yapılmamalı’ dedik. Tarımın savunma sanayi kadar önemli olduğunu söyledik. Tarımda üretimi artırmanın yolunun bu ve benzeri yapıları tarım arazilerine yapmamaktan geçeceğini belirttik. Ama dinleyen olmadı. Geldiğimiz noktada ise 18 yıllık iktidarınızda ülkede tarım bitme noktasına, gıda da ise dışa bağımlı hale geldi.”

‘DAVALAR DAVALARI KOVALIYOR AMA...’

Milletvekili Yaşar, “Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nde davalar davaları kovalıyor ama bir türlü sonuç çıkmıyor. Bu arada da santral bitiyor, dumanlar tütüyor. Yılan hikâyesine dönen santralle ilgili ne zaman gerçekler ortaya çıkacak bilmiyoruz. Türkiye’nin en büyük 10 ovasından biri olan ve toprağından çıkan ürünle ülkenin sebze ve meyve talebinin yaklaşık yüzde 20’sini tek başına karşılayan Çarşamba Ovası'nın tarım arazisi olup olmadığına yönelik hazırlanacak son bilirkişi raporunu da dört gözle bekliyoruz" diyerek vatandaşın daha fazla oyalanmaması gerektiğinin altını çizdi.

‘ŞAHİN DAĞLARI DELİK DEŞİK EDİLİYOR’

Diğer yandan konuşmasında Samsun’un Kavak ve Havza ilçelerinde siyanürle altın madeni arama çalışmaları da değinen Milletvekili Yaşar, “Şahin Dağları'nda başlatılan siyanürle altın madeni arama çalışmaları doğayı katleden, dağları delik deşik eden, bütün tepkilere rağmen sürdürülen diğer bir sorunumuzdur. Bu topraklar bizim. Şahin Dağları'nı delik deşik ederek ve toprağı öldürerek yapılan bu çalışmalar bir an önce sonlandırılmalıdır. Altın madeni işletmeye açılınca yeraltı suları ve topraklar siyanür nedeniyle zehirlenecek ve sular içilmez, topraklar ise kullanılamaz hale gelecek. ‘Yok, biz buraları eski haline getiriyoruz, ağaç dikiyoruz’ gibi hikâyelere maalesef yıllardır, uydurma, montaj fotoğraflarla sömürü düzeni devam ettirilmiş ve bu topraklar ziyan edilmiştir. Toprağın altını keşfetmek için üstünü yok ediyorsunuz. Bu talana artık bi dur deyin” diye konuştu.

‘SELİ SAMSUN'UN KADERİ OLMAKTAN ÇIKARIN’

“Samsunumuzun diğer bir önemli çevre sorunu da seldir” diyen Yaşar, Samsun’un selle aldığı yaranın ne kadar ağır olduğunun üzerinde durarak, daha fazla ertelemeden ‘sel sorunu’nun çözüme kavuşturulmasını istedi. Samsun’un sel faturasının çok ağır olduğunu kaydeden Yaşar, “İnsanlar her sağanak yağışta yürekleri ağzında bekliyor, uyuyamıyorlar. Esnaf tedirgin, üretici tedirgin, vatandaş tedirgin... Samsun, 2012 yılında yaşanan selde 14 can kaybı yaşamış, yine geçtiğimiz yıl Terme ilçemizde yaşanan selde de 2 can kaybı olmuştur. Köprüleri yıkan, şehir merkezindeki tarım arazilerini sular altında bırakan ve can kaybına yol açan selin ardından maalesef ki hiçbir çalışma olmadığını görüyoruz. Bu konuda ne zaman somut adımlar atılacak? Selin hemen ardından ‘gereken her şeyi yapacağız’ diyerek vatandaşın gazını alan yetkililerin bir süre sonra hiçbir şey yapmadıklarını bir sonraki selde net görüyoruz. Peki, gerekenin yapılması için daha kaç can vermemiz lazım?” diye sordu. Milletvekili Yaşar, konuşmasının sonunda tüm bu sorunların ne zaman gerçek bir çözüme kavuşacağı noktasında gerekli cevap ve çalışmaların takipçi olacaklarını da sözlerine ekledi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow