Milletvekili Yaşar'dan Samsunlu yöneticilere veryansın: Bu nasıl bir zihniyettir

Milletvekili Yaşar'dan Samsunlu yöneticilere veryansın: Bu nasıl bir zihniyettir

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba Ovası’nda kurulumu süren biyokütle enerji santraliyle bölgenin geleceğinin yok edildiğini söyledi. Kentteki yöneticilerin başladıktan sonra zararını görürdükleri takdirde santralin ruhsatını iptal edeceği yönündeki açıklamalarına da yanıt verdi. 

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda, hakkında açılan tüm davalara rağmen ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde çalışmalar hızla devam ediyor. Bakanlar Kurulu kararıyla nitelikli tarım arazisi ilan edilen ve Türkiye’nin sayılı verimli topraklarına sahip Çarşamba Ovası’nda santral çalışmaları kapsamında, tarım arazilerinin yokoluşu sürüyor. Ekim ayının sonuna kadar üretime geçmeyi planlayan santralle ilgili  İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Gazete Gerçek’e konuştu. Vekiller, Çarşamba Ovası’nın sermaye amaçlı yok edildiğini ve buna yöneticiler tarafından göz yumulduğunu söylediler.

‘1 SANTİMETRE TOPRAK 500 YILDA OLUŞUYOR’

İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar, “Çarşamba Ovası’nda kurulması gündeme geldiği ilk günden buyana biyokütle enerji santraliyle ilgili düşüncelerimiz ve tepkimiz sabittir. Biz kesinlikle, tarım arazilerine bırakın santral yapılmasını herhangi bir konut inşa edilmesine dahi karşıyız. 1 santimetrelik verimli bir toprağın bile oluşumu 400-500 yıl sürüyor. Bunu asla unutmamamız gerekiyor. Geleceğimiz olan bu arazilerimizin korunması ve müdafaa etmek bizim asli görevimizdir. Bunu üzülerek söylüyorum ki maalesef verimli arazilerimiz amacı dışında kullanıyor. Kulanılmaya devam ediliyor” diye konuştu.

‘DAVALAR SÜRÜYOR AMA SANTRAL DE KURULUYOR’

Türkiye’de yargı süreçlerinin son dönemde yaşadığı hantallıktan söz eden Milletvekili Bedri Yaşar, “Türkiye’de herkesin de bildiği gibi, mahkeme süreçleri uzadıkça uzuyor. Hak, hukuk ve adalet maalesef geç işliyor. Bu durum bize Türkiye’de hukuk sisteminin nasıl işlediğini apaçık göstermektedir. Çarşamba Ovası’na kurulumu süren biyokütle enerji santralinde de yargı süreçleri malum ortada. Santralin davaları halen devam ederken, diğer yandan kurulumu da sürüyor. Belki mahkemeler sonuçlandığında, bu santral faaliyette olacak. Bu adalet sistemimizin hantallığını ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

“‘ZARAR VERİRSE KAPATIRIZ’ ZİHNİYETİ KABUL EDİLEMEZ”

Samsun’da yerel yöneticilerin santral hakkındaki, “Faaliyete geçtikten sonra çevre ve insana zararları ortaya çıkarsa cezasını keser ve kapatırız” şeklindeki söylemleri üzerine değerlendirme yaşan Milletvekili Bedri Yaşar, “Bu mantık kesinlikle kabul edilemez. Bu zihniyeti benimsememiz mümkün değildir. ‘Başlasınlar bakalım, zarar verirse kapatırız’ nasıl bir zihniyettir? Bu doğru bir mantık değildir. Ovanın ortasına kurulan santralin çevreye olacak etkileri de ve bunlara karşı alınacak tedbirler de ortadadır. Alfabenin ‘a’sını kaçırırsak ‘z’sini yakalayamayız. Çarşamba Ovası adı üstünde tarım arazilerinden oluşmaktadır. Tarım, savunma kadar stratejiktir. Bu santralin tarım alanlarımıza ve ürünlerimize yapacağı olumsuz etkilerini biliyoruz. Çarşamba Ovası’nda yaşanan bu problem, gelecekte Terme ve Salıpazarı gibi yakın ilçelerimizi de etkileyecektir. Tekkeköy ilçemizi görüyorsunuz, hava kirliliği ile Türkiye’de ün yapmış bir ilçe durumunda. Kısacası bu tür yatırımlar, yarın bu diğer ilçelerimizin de sanayi bölgelerine dönüşmesinin yolunu açmaktadır” ifadelerini kullandı.

YAŞAR: ÇARŞAMBA HALKININ TEPKİSİ YETERSİZ

Çarşamba Ovası’nda yaşayanların tepkisini ortaya koyması gerektiğini söyleyen Milletvekili Bedri Yaşar, şöyle devam etti: “Bizler, maalesef bölge insanının yeterli tepki gösterdiği kanaatinde değiliz. Ben şahsi olarak, bu konuyu parlementoda en az 10 defa dile getirdim, tartışma konusu yaptım. TBMM’de en az 10 defa konuştum, araştırma önergesi verdim ve sorular sordum. Bizim gücümüz de bir yere kadar. Asıl güç, halkın gücüdür. Çarşamba halkının bu konuyla ilgili tepkisini ve sesini yükseltmesi gerekmektedir. Hep birlikte ve topyekün bir şekilde halkın, geleceğini tehdit eden bu yatırıma karşı sesini çıkartması gerekiyor. Halkımızın yanındayız ve bizim tavrımız açık ve nettir; tarım arazilerine kesinlikle sanayi yatırımları yapılamaz.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow