Menemen'de modern futbol olmayınca...

Zaman makinemiz olsa ve 1970’lerin dünya kupasına bugün ligimizde üstlere oynayan bir süper lig takımını koyduğumuzda rahatlıkla final oynayacağı makuldür.

Çünkü artık futbol modern çağın gereksinimlerine uygun oynanmakta ve futbolcu formaları bile eskinin o 600 gramlık ağır formaları bile değil nanoteknolojiyle bezeli ve futbolcuların daha hızlı koşabilmelerine imkan tanıyor. Futbol topu bile her yıl değişime uğruyor. Takımlar daha fazla koşuyor bir bakıma futbolcu başına ortalama on kilometreye denk gelen bir efor ise cabasıdır. 

Samsunspor ve Menemenspor maçında bugün iki takım da 80’lerin futbolunu oynadı dersek yeridir. Bir tarafta lig boyunca modern futbolun uzağında maçlarını oynayan Samsunspor ki teknik direktörü Ertuğrul Sağlam skor odaklı bir mentaliteyle 1-0 öne geçtiği tüm maçlarda vitesi geriye çekip geri yaslanmayı marifet olarak görürken geriye düştüğünde de doldur boşalt ve duran toplarla ceza sahasında kaos üreten bir yapıya sahip takımı karşımıza getirdi.

Menemen cephesinde ise teknik direktör Ümit Karan çizgi defans sistemiyle Samsunspor ileri uç elemanlarını ofsayta düşürmeyi planlamayı tasarlamış ki maç boyunca yan hakemlerin kameraların karşısında fazla gözükmesinin nedeni de bu denilebilir.

İlk dakikalarda beklenenin üstünde ofsayta kalan Samsunspor’un golü de Menemen defansının zaafiyetiyle geldi. Gol geldi gelmesine ama yine klasik geri vites düşürme travması yeniden maça Menemen’in ortak olmasına imkân verdi. Maçın içinde Samsunspor’da bazı oyuncuların form düşüklükleri özellikle kaleci Nurullah’ın ve Djedje’nin yorgunluğu ve Savicevic’in pas hatalarıyla Menemen orta sahası Rasheed ve mental olarak bitik Haktan Odabaşı’nın bindirmeleriyle maç ortada gidip gelirken ilk yarı 1-1 bitti.


İkinci yarıya Samsunspor’un hamle yapacağını beklemek anlamsızdı. Asıl problem Samsunspor açısından Menemen’i iyi etüd edemeyen velhasıl izlediğimiz birçok maçta defansta büyük hatalar veren Menemen savunmasının tam tersine kanatlarda daha etkin olduğunu fark edememiş bir teknik heyetin varlığı sıkıntıyı beraberinde getirdi.

Lakin forvetsiz oynayan Menemen’in karşısında ikinci yarının ilk 10 dakikası tatsız tuzsuz bir maçı getirdi ki bu sıralarda Samsunspor’un korner dönüşü yediği kontra atak sonrası 2-1 yenik duruma düşmesi maçta hamleleri beraberinde getirdi getirmesine ama son yarım saatte futbolun yarayan kanası ortaya çıktı Menemensporlu futbolcular rakibin ritmini bozmak için rahatlıkla 15 dakika sahada yattılar. Samsunsporlu futbolcular sedyecilere yardım ederek bazen onlara saldırarak oyundan daha da düştü. Samsunspor golü de Menemen’in tipik geriye çekilme hastalığı sonrası geldi.  

Bu maçta şu dakikada kaçan gol olsaydı olmasaydı tartışmalarına girmek futbolun mantığına aykırıdır. Asıl problem hayatta herkesin kabullendiği ama çoğu insanın gelenekçi kafasını kuma gömüp hiç kendini geliştirmediği bir skandaldır değişime ayak uydurmamak.

Nitekim bugün Ertuğrul Sağlam  ve bazı futbolcular süper lige çıkılsa bile o siklette pek başarılı olamayacaklarının sinyalini verdi. Samsunspor taraftarı artık kaderini Karadeniz ekibi Giresunspor’a bağlarken, Menemenspor’un kaderi ise Ege temsilcisi Akhisar’ın elinde kaldı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow