Mavi Ay gerçekleşiyor: NASA canlı yayını izle

Mavi Ay gerçekleşiyor: NASA canlı yayını izle

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mavi Ay’ın tarihini geçtiğimiz haftalarda açıklayarak astroloji tutkunlarını heyecanlandırmıştı. Gök bilimcileri tarafından, nadir bir doğa olayı olarak nitelendirilen Mavi Ay, 31 Ekim Cumartesi günü (bugün) izlenebiliyor.  

Mavi ay, aynı ay içinde iki dolunayın meydana geldiği zamana denmektedir, ikinci dolunaya 'Mavi Ay' adı verilmektedir. Dünyadan her yıl 12 adet dolunay meydana geliyor ancak 2020 yılında toplam 13 dolunay gerçekleşecek. Yılın 13’üncü dolunayı ise Mavi Ay olarak değerlendiriliyor.

Bu gece ayı görmek için en iyi zaman olacak çünkü gökyüzü çok net olacak. Ayın doğuşu 18: 28'de başladı.

 

MAVİ DOLUNAY NEDİR?

Mavi Ay dolunay evresinin ikinci defa meydana gelmesidir. Nadir yaşanan bir gök olayı olan Mavi Ay Mavi Ay, Ay'ın mavi renkte görünmesi anlamına gelmiyor. Dünya’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken Dolunay, gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanmıştır. Aslında Ay’ın rengi değişmemekte, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülmektedir. Mavi Ay terim olarak 1946 yılında “Sky& Telescope” dergisi tarafından kullanılmıştır, ancak tanım tam olarak Mavi Ay’ı karşılamamıştır. Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi. 

 

 

AYIN RENGİ NASIL OLUYOR?

Dünya'da meydana gelen volkanik patlama ve orman yangınlarının neden olduğu toz bulutlarının hareketi sırasında dolunay bir süreliğine mavi tonlarda görünüyor. Gökbilimciler aslında Ay'ın renginin değişmediğini, toz bulutları sebebiyle öyle göründüğünü bildiriyor.

 

 

MAVİ AY NASIL GÖZLEMLENİR? 

Hava koşullarının uygun ve bulutsuz olmasıyla durumunda Mavi Ay çıplak gözle rahatlıkla izlenebilir. Mavi Ay gözlemi yapabilmek için en iyi yol teleskoptur.


NASA MAVİ AY CANLI YAYINI 

Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı NASA'nın resmi adresi ve Youtube hesabı üzerinden Mavi Ay'ın gerçekleşme anını takip edebilirsiniz

 

NASA CANLI YAYIN İZLE: TIKLA

  

 

İlginizi çekebilir:
http://www.diyekonustu.com/dunya/cok-nadir-goruluyor-mavi-dolunay-31-ekim-de-gerceklesecek-h1796.html

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow