Mantıevi davalık oluyor

Mantıevi davalık oluyor

Samsun'un Yakakent ilçesinde AK Partili İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma tarafından ihale edilen ve denize sıfır olarak yapımı süren Mantıevi davalık oldu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, Kıyı Kanunu'na göre inşaatın kaçak olduğunu öne sürdü. Memişoğlu, 'Kıyı Kanunu'na muhalefet suçu' gerekçesiyle yapı hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını duyurdu. 

MEMİŞOĞLU: DAVA AÇACAĞIZ

İshak Memişoğlu, "Bina tam kıyı ile çizgi içerisinde yer alıyor. Kıyı Kanunu'na göre kıyılara hiçbir yapı yapılamaz. Bu nedenle suç duyurusunda bulunduk. İmar planlarına göre ruhsatlandırılamayacağına göre bu kaçak yapıdır. İşlemin iptali ve durdurulması konusunda da dava açacağız "dedi. 

‘İNSANLIK SUÇUDUR'

AK Partili kıyı belediye başkanlarının sahillere özellikle tahrip edici projeler yaptıklarına vurgu yapan Memişoğlu, "Kıyılardan nedir istediğiniz? Kıyı belediye başkanları kıyıları tahrip eden projeleri hayata geçiriyorlar. İnsanlar kıyılardan yararlanamıyorlar. Burada kıyıya verilen zarar doğal mirasa yönelik aynı zamanda  insanlık suçudur. Yerel yöneticiler kıyılarımızdan ne istiyorlar? Bu doğal mirası korumak insan olmanın gereğidir” dedi.

TEKCAN: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan da sosyal medya hesabı üzerinden duruma tepki göstererek: "Kıyı Kanunu'na, İmar Kanunu'na aykırı yapılan, hiç bir makamdan izin, ruhsat almadan sahil, kumluk  alanda inşaatına başlanılan, 'yaptım oldu' mantığı ile hareket edilen bu inşaatın hiçbir kabul edilir yanı yoktur. Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısında konuyu gündeme getirip doğa ve mevzuat katliamına yol açan bu inşaatı yapan Başkan hakkında gereğini talep edeceğim. Uğratılan kamu zararınıda talep edeceğim ve CHP Grubu olarak takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow