Lokantacılar zorda: Başkandan hükümete sosyal devlet çağrısı

Lokantacılar zorda: Başkandan hükümete sosyal devlet çağrısı

TOLGA BİRGÜCÜ - 1 Temmuz itibariyle normalleşme sürecine girilirken, esnaf pandemi sürecinde aldığı gerilemeyi nasıl kapatacağını kara kara düşünüyor. Ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da, esnaf zor durumda. Kirası biriken, kredi taksit zamanı gelen esnaf devletten destek bekliyor. Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı,  Samsun özelinde pandemi sürecini ve 1 Temmuz sonrası yaşanacakları Gazete Gerçek’e değerlendirdi. 

‘OLUŞAN HASARIN KALKMASI KOLAY DEĞİL’
Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, “Esnaf bir buçuk yıldır ciddi sıkıntı yaşadı ve halen daha yaşamaya devam ediyor. Yaşanan bu sıkıntının yarattığı hasarın kısa sürede kalkması kolay da değil, mümkün de değil. Esnaf kırılmanın ve yok olmanın eşiğinde. Tüm üyelerimiz insan istihdam ediyor. Böyle sektörün sıkıntısı çok oluyor. Bir esnafın çarkının dönebilmesi kolay değil, esnafımız için destek bekliyoruz. Şu anda esnafımla görüşüyorum, belediyenin verdiği bin lira, devletin verdiği 3 bin liralık desteği alıp almadığını soruyorum. İnanın kapanan, çarkını döndüremeyen esnaf çok var, kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf da var” diye konuştu.

‘1-2 AYDAN DAHA FAZLA DESTEĞE İHTİYAÇ VAR’
Esnafın desteklenmediği sürece daha da zora gireceğini ve hatta kepenk kapatmak zorunda kalanların sayılarının artacağını kaydeden Başkan İsmail Balcı, “Şimdiye kadar esnafa verilen çok küçük destekler, bu yaraya çok da bir katkı sağladı diyemeyiz. Esnafa bankalardan kredi değil, KOSGEB’den belli kesime faizsiz verilen; 3 yıl ödemesiz ve 3 yıl sonra da 3 yıl eşit taksitle ödenenen bir destek paketi var, bu imkanın da verilmesi gerekiyor. Bizim sektörümüz imalattır, tamamen üretime dayalıdır. KOSGEB’in bu desteği bizim esnafımıza da verilebilir. Alınacak destek, esnafımızın pandemiden öncesine dönmesi için can suyu olur. Esnafın 1-2 aylık destekten fazlasına ihtiyacı var. Devletin esnafa bir kaynak aktarıp, uzun vadede faizsiz destek olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘SOSYAL DEVLET OLARAK HAREKETE GEÇİLMELİ’
“Esnafın kirası birikmiştir, devlete karşı yükümlülüklerini yerine getirmemiş Bağkur ve SGK gibi borçlarını ödeyememiştir” diyen Başkan İsmail Balcı, şöyle konuştu: “Esnaf sıkıntıdadır, sosyal devlet olarak harekete geçilmelidir. Devletimizin şunu da yapabilir; esnafa hiç kredi vermesin, esnaf çalışanın maaşını ödesin ancak geri kalan maaş, sigorta gibi sorumlulukları alsın. En büyük sorun maaş, sigorta, tazminatlar ve mesailerdir. Bu dönemde çalışan olmak, esnaf olmaktan daha kolay. Bir çok esnaf, çalışanına ödediği maaş, sigorta ve diğer sosyal hakları kendisi dahi kazanamıyor.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow