Lokantacılar Odası Başkanı Balcı: Esnafa merhametli olunmalı

Lokantacılar Odası Başkanı Balcı: Esnafa merhametli olunmalı

 Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne (SESOB) bağlı Samsun Lokantacılar Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, pandemi sürecinde esnafın ciddi zorluklar çektiğini ve halen bu sıkıntıların devam ettiğini ifade ederek, yapılan denetimlerde esnafa yüklenilmemesini, ağır cezalardan öte öğretici yaklaşılmasını istedi.


‘ESNAF ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR’

 

Başkan İsmail Balcı, “Korona virüsü pandemisi tüm sektörlerde etkisini sürdürüyor. Bu problem ülkemize özel bir durum değil, tüm dünya bu sorunla mücadele ediyor. Her zorluğu aştığımız gibi İnşallah bunun da üstesinden elbirliğiyle geleceğiz. Ancak bu süreçte esnafımız gerçek anlamda çok etkilendi. 5-6 ay iş yapamadı. Esnafımız halen iş yapma konusunda zorluk yaşıyor. Esnaf zor bir dönemden geçiyor” diye konuştu.


‘KORKUTMAK YERİNE BİLGİYLE UYARIN’

 

“Böylesi tehlikeli ve zor süreçteyken hepimizin birbirine yardımcı olması gerekiyor” diyen Başkan İsmail Balcı, şöyle devam etti: “Kamu organlarımız da pandemi sürecinde yoğun emek sarf ediyor. Denetimlerini sürdürüyor. Samsun’da bu denetimleri oda başkanı olarak bizzat ben de katılıyorum. Mutlaka denetleme gerekiyor ancak esnafımızı cezayla korkutmak yerine, bilgiyle uyarmak gerekiyor. Doğrusu budur. Esnaf, ayakta kalabilmek için ciddi bir mücadele veriyor. Zaman zaman yasaları uygulayanlar bile hata yapabiliyor. Bu yüzden esnafın her şeyi tam bilme şansı olamayabiliyor. Esnafımız zor durumda, korunup kollanması gerekiyor. Esnafımız elektrik, su, doğalgaz, kira, işçi maaşı gibi giderlerini ödemekte zorluk çekiyor. Böylesi zor bir dönemden geçerken, yapılan denetimlerde esnafa ağır cezalar kesilmesini doğru bulmuyoruz. Herkesin bu süreçte birbirine merhametli davranması gerekiyor. Yöneticilerimizden talebimiz budur” şeklinde konuştu.


10 BİN BROŞÜR DAĞITILACAK

 

Başkan İsmail Balcı, daha sonra ise “Samsun Lokantacılar Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, eğitimlerimizin yanı sıra esnafımız için 10 binin üzerinde bilgilendirme broşürü bastırdık. Bunları kentimizdeki esnafımıza dağıtacağız. Esnafımızı doğru bilgiye ve doğruya yönlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız esnafımızı bilgilendirmek, uyarmak ve yönlendirmek. Süreci elbirliğiyle atlatacacağız” ifadelerini kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow