Kurtuluş Savaşı’nın ilk mitingi Samsun'daki bu camide yapıldı

Kurtuluş Savaşı’nın ilk mitingi Samsun'daki bu camide yapıldı

TOLGA BİRGÜCÜ - Samsun’un Havza ilçesi İmaret Mahallesi Kanuni Sultan Süleyman Sokak’ta yer alan Yörgüç Paşa camiinin Milli Mücadele dönemi tarihinde yeri büyük. Tarihi cami, 1919 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza’ya gelişinde İzmir’in işgalini bu camide protesto etmesi ile Milli Mücadele’nin ilk temellerinin atıldığı yer olarak önemini koruyor.

SELÇUKLU SULTANI YAPTIRDI
1297 yılında Selçuklu Sultanı II. Mesut tarafından yaptırıldığını bilinen tarihi cami, Osmanlı padişahlarından II. Mahmut'un eniştesi ve veziri Yörgüç Paşa'nın oğlu Amasya Mustafa Bey tarafından tamir ettirildi. Daha sonra ise Yörgüç Paşazade Mustafa Bey adını verildi. 1978 yılında eski minaresi yıkılarak yerine şimdiki minaresi yapılan caminin. 1979 yılında ise bazı bölümleri restore edilerek yenilendi. Tarihi cami, kaplıcaların bitişiğinde bulunması nedeniyle, Kaplıcalar Cami olarak da anılıyor.

KİLİSEDEN CAMİYE ÇEVRİLDİ!
Cami kesme taştan basit bir yapı. Üzeri kiremitli meyilli bir çatı ile örtülü. Yapının dışında mihrap cephesini boydan boya takviye setleri kaplanmış. Son cemaat yeri mevcut değil. Yapının iç kısmı bir kareye yakın dikdörtgen planlı. Mihrap cephesine dik olmak üzere iki sıra halinde 5’er ahşap sütunla üç bölüme ayrılmış. Bu sütunların arası ahşap kirişlerle birleştirilmiş. Cami, toplam 8 pencere ile aydınlatılıyor. Mihrap orijinal olmayıp sivri kemerli. Orijinal mihrabının alınlığının boşluklarında birer karanfil etrafında da yanlarda yaprak, üstte çiçek, yaprak, palet dilimli yaprak şekillerinden oluşan barok görünüşlü kabartma alçı süslemeler mevcut. Yapılan tamir ve ilavelerden sonra bugünkü şekli ile zaten bir Selçuklu özelliği taşımayan bu caminin anlatılan mimari özellikleri de dikkatle incelendiğinde burasının ilk yapım sırasında da cami olarak tasarlanmadığı ortaya çıkıyor. İleri sürüler tezlere göre: tarihi yapı kiliseden camiye çevrildi.

2006’DA KORUMA ALTINA ALINDI
Mülkiyeti Yörgüç Paşaoğlu Vakıflar İdaresi’ne ait olan tarihi cami, Samsun Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 552 sayılı kararla 24 Şubat 2006 tarihinde birinci derece sit kapsamında koruma altına alınan alındı.

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow