Kurbanlık satan market zincirlerine tepki: Marketçi gitsin pirinç satsın

Kurbanlık satan market zincirlerine tepki: Marketçi gitsin pirinç satsın

31 Temmuz Cuma ve 3 Ağustos Pazartesi günü kutlanacak olan Kurban Bayramı nedeniyle market zincilerinin kurbanlık et satışı devam ediyor. ‘Kurban Kolisi’ adı altında gerçekleşen satışlarla ilgili konuşan Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne (SESOB) bağlı Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, market zincirlerine tepki gösterdi. “Saygı duymuyorum” diyen Başkan Şen, marketçilerin kasapları zor duruma soktuğunu söyledi. 

‘VATANDAŞ NE ALIYOR BELLİ DEĞİL’

Başkan Ömür Şen, “Kasapların bu konudaki görüşü hiç olumlu değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın görüşüne de saygı duyuyoruz. Marketten hisse almak etik değil. Kurbanın nerede, kim tarafından, ne şekilde, hangi ortaklarla kesildiği bilinmiyor. Var mı bu kolileri alıp, bu soruların cevabını gören? Tabii ki yok. Vatandaş et mi alıyor, kurbanlık mı alıyor, ne alıyor belli değil” diye konuştu.

‘MARKETÇİ GİTSİN PİRİNÇ SATSIN’

“Ben bir kasap olarak ve oda başkanı olarak kesinlikle buna karşıyım” diyen Ömür Şen, şöyle devam etti, “Marketçinin ne işi olur kurbanla. Marketçi gitsin pirinç satsın. Marketçi gitsin, marketçiliğini yapsın. Ne kestikleri belli değil. Kurbanın başında durup, kesilmesine şahit olunması gerekiyor. En azından kendi kurbanlık hayvanının etinin kendisine ulaşması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘KÜÇÜK ESNAFIN KORUNMASI LAZIM’

Market zincirlerinin yaptığı kurbanlık et satışlarının küçük esnafı da zor durumda bıraktığını vurgulayan Başkan Ömür Şen, “Devletimiz esnafımıza sahip çıkmalıdır. Kasap esnafını korumak adına, market zincirlerinin bu uygulamasına son verilmesi yönünde çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

DİYANET: O KURBANLAR GEÇERSİZ

Diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Doç Dr. Cenksu Üçer ise marketlerden alınan kurbanlıklarda diğer hissedarların kimler oldukları, Müslüman olup olmadıkları net şekilde bilinmediği için ibadetin esasları bakımından sıkıntı oluşturduğunu söyledi. Üçer verdiği fetva ile büyük marketlerde kesilen kurbanların geçersiz olduğunu belirtti. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow