Kreşler, anaokulları, etüt merkezleri ve kurslar kapandı mı? İşte son durum....

Kreşler, anaokulları, etüt merkezleri ve kurslar kapandı mı? İşte son durum....

diyekonustu.com - Koronavirüsü pandemisi etkisini sürdürürken, Türkiye'de virüsle mücadele kapsamında önemler genişletilmeye devam ediyor. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulunmuştu. Salgının Avrupa ve diğer birçok dünya ülkesinde sonbaharla birlikte yükselişe geçtiğini belirten Erdoğan, alınan yeni tedbirleri açıkladı. Kritik kararları açıklayan Erdoğan, hafta sonu ülke genelinde 10:00 ile 20:00 saatleri arası dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını söyledi.

 

 

EĞİTİM YILSONUNA KADAR 'ONLİNE'

 

Korona virüsü salgınının artışıyla birlikte eğitimin, yıl sonuna kadar online şekilde devam edeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek” diye konuştu. Erdoğan, vatandaşlardan 'maske, mesafe ve temizlik' kuralına bir kez daha riayet etmeleri ricasında bulundu.

ERDOĞAN'IN AÇIKLADIĞI YENİ TEDBİRLER

 

* Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
* Okullardaki eğitim öğretim yılı sonuna kadar sürecek.
* 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş Altına da teşmil edilecek.
* Alışveriş merkezleri marketler restoranlar berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri 10:00 ile 20:00 arası olarak sınırlanacak.
* Sinemalar yılsonuna kadar kapalı kalacak.
* Restoran ve kafelerde paket sistemine geçilecek.
* Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmayacak devam edilecek.
* Şehirlerdeki sigara içme yasağı sürecek.

 

 

 

 

KREŞ VE ANAOKULLARININ DURUMU

Milyonları ilgilendiren açıklamada ancak çocukları kreş ve anaokullarına giden anne ve babalar aradıkları cevabı bulamamıştı. Açıklamaların ardından, 'Kreşler kapatıldı mı? Anaokulları kapatıldı mı? Kreşlerin durumu? Anaokullarının durumu?' sorularu internette en fazla aratılan konu başlıkları arasına girdi. 

 

MEB TARAFINDAN BİLGİLENDİRME YAPILDI

 

Kreşler ve anaokullarının durumu eğitim öğretim dönemiyle ilgili alınan yeni kararların ardından merak konusu olurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından MEB tarafından yayımlanan bilgilendirmede, ‘Resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir’ denildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen açıklamada kreş ve anaokullarının durumu belli oldu. Peki, kreşler ve anaokulları ne zaman açılacak? İşte, anne ve babaların merak ettiği o ayrıntılar...

 

 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, uzaktan eğitim sürecinin detaylarını dün twitter hesabından paylaştı. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bakanlığımıza bağlı tüm okul öncesi kurumlar, kreşler, ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı dersler ile özel öğretim kursları da bu kapsamda olacaklar. Destekleme ve yetiştirme kursları ve takviye kurslarında da bu süreçte yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. 5580 sayılı özel öğretim kanunu kapsamındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki “bireysel eğitimler” yüz yüze gerçekleştirilebilecektir."

Diğer yndan Kreş ve anaokulları özelinde henüz bir açıklama yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konu ile ilgili genel bir açıklama yapıldı. 

 

 

 

 

ETÜT MERKEZLERİ VE KURSLAR...

 

Hürriyet Gazetesi'nden Nurdan Çakmakçı konu ile ilgili haberinde, ‘Özellikle çalışan anneler için anaokullarının durumu konusunda şimdilik bir netlik yok. Çünkü, ilk açılan kurumlar sınava hazırlanan 8 ve 12'inci sınıflar bu durumdan en çok mağdur olacak kesim. Etüd merkezleri ve kursların açık olup olmayacağı da henüz belli değil" dedi.

 

 

 

 

BAKANLIKTAN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerinin, 31 Aralık 2020'ye kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edeceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretim faaliyetlerinin yıl sonuna kadar online olarak sürdürüleceğini açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığından konuya ilişkin bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmede, "Resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir. Uzaktan eğitim sürecine ilişkin detaylı bilgilendirme ayrıca yapılacaktır" denildi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow